Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Aktuální světové problémy nejvíce dopadají na nízkopříjmové skupiny obyvatel

4. 01. 2023 | Koktejl

Aktuální světové problémy nejvíce dopadají na nízkopříjmové skupiny obyvatel

4. 01. 2023 | Koktejl

Trhy práce zemí OECD zaznamenaly po covidové pandemii výrazné oživení. Ovšem důsledky ruské invaze na Ukrajinu zasadily globálním vyhlídkám tvrdou ránu a rostoucí ceny potravin a energií si vybírají krutou daň především na domácnostech s nízkými příjmy. Ale nejenom na nich.

Určujícím znakem na trzích práce většiny zemí OECD byl v minulých měsících nedostatek pracovníků. Například ve Spojených státech bylo v červenci 2022 více než 11 milionů volných pracovních míst v porovnání s méně než 6 miliony nezaměstnaných. To by samo o sobě vypadalo jako dobrá zpráva. Jenže mezi zeměmi a hlavně sociálními skupinami existují značné rozdíly. Výsledkem současných globálních vlivů pak jsou podle OECD zranitelné domácnosti, které čelí největší erozi svých reálných příjmů za poslední roky.

Raketově rostoucí ceny potravin a energií, které jsou především důsledkem ruské agrese na Ukrajině, vytvářejí neúprosný tlak na životní náklady příjmově nejslabších domácností. Například data ze šesti největších evropských zemí ukazují, že pětina domácností s nejnižšími příjmy musela v reakci na nabídkové šoky v oblasti energií a potravin zvýšit své výdaje, a to o zhruba 50 procent víc než pětina domácností s nejvyššími příjmy.

Analytici OECD také upozorňují, že strukturální změny, které na trzích práce proběhly v posledních desetiletích, jako bylo například odstranění indexace mezd a zvýšení tržní síly zaměstnavatelů, nyní znamenají menší tlak na růst mezd. To však pro skupiny s nižšími příjmy dnes znamená větší pokles reálných příjmů.

S tím souvisí i fakt, že nízkopříjmová odvětví ekonomiky se po pandemii covidu zotavovala mnohem pomaleji než jiné sektory. Například v ubytovacích a stravovacích službách byla v prvním čtvrtletí 2022 zaměstnanost v průměru o 9 procent nižší než před vypuknutím epidemie. A válka na Ukrajině tuto obtížnou situaci samozřejmě dále zhoršuje.

Proto experti vyzývají světové vlády, aby se zaměřily na dobře cílená podpůrná opatření. Jsou to podle nich především tři oblasti:

1) Posílení kolektivního vyjednávání, které je podle nich klíčem k zajištění spravedlivého rozdělení inflačního šoku mezi pracovníky a zaměstnavatele.

2) Cílená podpora pro nízkopříjmové skupiny, například prostřednictvím úprav minimální mzdy tam, kde je to možné, zaměstnaneckých výhod a jiných sociálních transferů.

3) Lepší služby v oblasti zaměstnanosti a školení, rekvalifikací apod.

Témata článku

Dotace    //    Ekonomika    //    Ukrajina    //    Válka

Související

Začala nová éra Komerční banky

Začala nová éra Komerční banky

Zcela nový pohled na bankovnictví. To je podstatou nové éry Komerční banky, kterou nedávno odstartovala spuštěním Nové digitální banky.Co zmíněný nový pohled znamená? KB představila banku, vybudovanou ve spolupráci s klienty a postavenou na společné expertíze a...

pokračovat ve čtení
Umělá inteligence a naléhavé otázky

Umělá inteligence a naléhavé otázky

Velkým tématem současnosti se stává umělá inteligence (AI). Výsledkem čím dál vypjatějšího konkurenčního boje mezi hlavními vývojáři AI jsou stále dokonalejší tzv. velké jazykové modely (LLM, z angl. large language model) v podobě ChatGPT a dalších. Kromě nich ovšem...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.