Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Co covid-19 naučil světový byznys? Zaměřit se na ESG faktory

17. 11. 2020 | Koktejl

Co covid-19 naučil světový byznys? Zaměřit se na ESG faktory

17. 11. 2020 | Koktejl

Společnost Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX), provozovatel hongkongské burzy, před časem publikovala rozsáhlou analýzu zaměřenou na to, jak pandemie nového koronaviru mění podnikání, pokud jde o vytváření efektivnějších strategií budoucnosti. Podle autorů především zdůraznila význam posilování faktorů udržitelnosti a ESG v obchodních plánech firem. ESG, z anglického Environmental, Social and Governance, je vlastně soubor standardů, které dnes mimo jiné při hledání potenciálních investic ve firmách zkoumají sociálně uvědomělí investoři.

V této souvislosti autoři poukazují také na koncept tzv. zainteresovaného kapitalismu (stakeholder capitalism), jehož význam podle nich události první poloviny letošního roku zcela jasně ukázaly a zároveň podtrhly důležitost jeho podpory. Jde o systém, ve kterém korporace sledují nejen zájmy akcionářů, ale i zákazníků, dodavatelů, zaměstnanců či místních komunit a v němž je tedy kladen důraz na potřebu vyváženého přístupu k ziskům, komunitě a udržitelnosti.

Podniky s vysokým počtem zaměstnanců čelí zvýšeným rizikům pro zdraví a bezpečnost. Tyto organizace mají podle autorů zásadní sociální povinnost na situaci reagovat, a to nejen pro blaho svých zaměstnanců, ale i celé společnosti. Takže odpovědné hongkongské firmy, kromě toho, že např. přijaly opatření, díky nimž omezily přenos viru od zaměstnanců k zákazníkům, také třeba investovaly do bezpečnostních opatření v rámci místní podnikatelské komunity. Na pandemii byly de facto připravené už v době, kdy ještě o covidu-19 nikdo nevěděl. A to v důsledku sociálních nepokojů, které v zemi dlouhodobě panovaly. Mnoho z nich totiž bylo nuceno kvůli nim aktualizovat plány na udržení kontinuity v podnikání, také si ujasnit svou roli, kterou hrají v komunitě, a zároveň revidovat postupy pro řešení problémů. Fakt, že téměř osmimilionový Hongkong k začátku září eviduje necelých pět tisíc nakažených koronavirem a z toho necelou stovku zemřelých, pak jistě o lecčems vypovídá.

Autoři vyjadřují přesvědčení, že pandemie zvedne novou vlnu zájmu o ESG kritéria a také o jejich osvojování. „Díky začlenění těchto principů do obchodní strategie budou firmy agilnější a lépe připravené přizpůsobit se náhlým změnám, ať už jde třeba o přerušení dodavatelského řetězce, nebo o okamžitou potřebu zaměstnanců pracovat z domova,“ uzavírají autoři studie.

Témata článku

Covid-19    //    Udržitelnost    //    Zajímavosti

Související

Začala nová éra Komerční banky

Začala nová éra Komerční banky

Zcela nový pohled na bankovnictví. To je podstatou nové éry Komerční banky, kterou nedávno odstartovala spuštěním Nové digitální banky.Co zmíněný nový pohled znamená? KB představila banku, vybudovanou ve spolupráci s klienty a postavenou na společné expertíze a...

pokračovat ve čtení
Umělá inteligence a naléhavé otázky

Umělá inteligence a naléhavé otázky

Velkým tématem současnosti se stává umělá inteligence (AI). Výsledkem čím dál vypjatějšího konkurenčního boje mezi hlavními vývojáři AI jsou stále dokonalejší tzv. velké jazykové modely (LLM, z angl. large language model) v podobě ChatGPT a dalších. Kromě nich ovšem...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.