Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Covid-19 přinesl světu nejen ekonomická rizika

21. 07. 2021 | Koktejl | 0 komentářů

Covid-19 přinesl světu nejen ekonomická rizika

21. 07. 2021 | Koktejl | 0 komentářů

Už 16. edice zprávy o globálních hrozbách, kterou vydává Světové ekonomické fórum (WEF), analyzuje nebezpečí vznikající z rizikových společenských faktorů pro rok 2021 i pro následující léta. Jedním z těch nejvážnějších je podle analytiků hospodářská zranitelnost a také nárůst společenských rozdílů. Nejenže covid-19 doposud globálně způsobil zhruba dva miliony úmrtí a následný ekonomický šok, který jen ve druhém čtvrtletí 2020 zapříčinil ztrátu pracovní doby rovnající se ekvivalentu 495 milionů pracovních míst, prakticky okamžitě zvýšil nerovnost. Ale ještě navíc v jeho důsledku může dojít i k nerovnoměrnému oživení.

Obavy odborníků vzbuzuje také rostoucí digitální propast a nakládání s technologiemi. Pandemie sice akcelerovala tzv. čtvrtou průmyslovou revoluci, rozšiřování digitalizace mezilidské interakce, online výuky atd., což jistě může být vnímáno pozitivně. Jenže zároveň je tu i odvrácená tvář, a sice digitální nerovnost. A ta může přinést zhoršení společenských potíží a podkopat vyhlídky na inkluzivní oživení. Především kvůli rostoucí digitální závislosti, zrychlující automatizaci, potlačování a manipulaci s informacemi či mezerám v regulaci technologií nebo technologických dovednostech a schopnostech.

Globálně nedozírnými následky pak hrozí fakt, že mladá generace prožila dvě velké globální krize během jedné dekády. Je vystavena degradaci životního prostředí, důsledkům finanční krize a rostoucí nerovnosti, navíc nucena čelit vážným výzvám, pokud jde o její vzdělání, ekonomické vyhlídky a duševní zdraví. Klíčové přitom je, aby dnešní mládež neztratila víru v současné ekonomické a politické instituce.

 Dále je tu pochopitelně vážný problém ničení životního prostředí atd. Nicméně byť současná situace rozhodně není veselá, lze v ní podle WEF najít příležitosti pro posílení naší odolnosti a následnou reakci pak zvládnout co nejlépe. A mnohem důležitější roli než kdy dříve by v tom měla sehrát společenská soudržnost.

 

Témata článku

Související

Globální oživení je na dohled

Globální oživení je na dohled

Alespoň to tvrdí Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) ve svém pravidelném výhledu, který vydala na sklonku loňského roku. Tvrdí v něm, že aktivita v mnoha odvětvích se zvýšila a částečně se přizpůsobila pandemickým omezením. Na síle získává očkování,...

pokračovat ve čtení
Je zelený růst jen iluze?

Je zelený růst jen iluze?

Evropská agentura pro životní prostředí vydala začátkem roku 2021 zprávu nazvanou Růst bez ekonomického růstu. V ní cituje studie, které vyvracejí představu, že ekonomický růst postavený na inovacích a nových technologiích je možný bez rostoucí spotřeby přírodních...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *