Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Držet krok s technologickou špičkou? Evropa se musí učit od Asie

21. 07. 2021 | Koktejl | 0 komentářů

Držet krok s technologickou špičkou? Evropa se musí učit od Asie

21. 07. 2021 | Koktejl | 0 komentářů

„Ještě před sedmi lety, když jsem založil svou technologickou společnost v Číně, si všichni na Západě mysleli, že Říše středu jen kopíruje evropské a americké technologie a že nevytváří skutečné inovace,“ cituje portál Světového ekonomického fóra (WEF) Fabiana von Heimburg, spoluzakladatele a ředitele společnosti Hotnest. Jenže netrvalo dlouho a prakticky celý svět podle něj zaskočilo, že Čína začala být najednou uznávaná za inovativního lídra na poli umělé inteligence, internetu věcí a elektrických vozidel. Tedy oblastí, o nichž si Západ myslel, že je v nich na špičce.

 

Velkou chybou podle von Heimburga je, že Evropa a USA prakticky nesledují, co se kde z hlediska inovací a pokroku děje, zatímco mnoho asijských zemí si naopak zvyklo velmi pečlivě pozorovat, co vzniká v Evropě a USA. V tom by se Evropa měla inspirovat. Především to znamená:

 

  1. Naučit se rychle vybudovat start-upový ekosystém

Evropa v uplynulých pěti letech investovala do venture kapitálu méně než 100 miliard dolarů. Což je částka, kterou vydávaly Spojené státy i Čína v minulých letech každoročně. Evropa tedy musí investovat srovnatelné sumy a od asijských štik se naučit, jak vybudovat start-upový ekosystém v krátkém čase. Kromě dostatečných investic k tomu potřebuje i rozvinuté nezávislé kapitálové trhy a také jasnou ochranu a podporu vlád.

 

  1. Osvojit si, jak mohou vznik ekosystému akcelerovat vlády

Aby přilákaly nejlepší technologické talenty, získaly co největší kapitál a ochránily svůj vlastní start-upový ekosystém a firmy, vytvořily USA i Čína jasnou dlouhodobou strategii a zapojily do procesu vlády. Evropa naproti tomu nechala své trhy v této klíčové oblasti zcela otevřené a zranitelné a současně svůj ekosystém přeregulovala. Přehodnocení úlohy vlád a také právního systému je proto nezbytné.

 

  1. Rychle přijmout asijskou mentalitu „fast fail and change fast“

V minulosti Evropa mimořádně těžila ze své rozmanité a multikulturní historie, což usnadnilo učení a úzkou výměnu s různými zeměmi v rámci starého kontinentu i mimo něj. V příštím desetiletí bude zásadní, aby se od Asie začala učit rychle se přizpůsobit vývoji a také inovovat. Tak aby i díky ní byl svět schopen řešit budoucí výzvy, jako je například změna klimatu, dodává Fabian von Heimburg.

Témata článku

Související

Globální oživení je na dohled

Globální oživení je na dohled

Alespoň to tvrdí Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) ve svém pravidelném výhledu, který vydala na sklonku loňského roku. Tvrdí v něm, že aktivita v mnoha odvětvích se zvýšila a částečně se přizpůsobila pandemickým omezením. Na síle získává očkování,...

pokračovat ve čtení
Covid-19 přinesl světu nejen ekonomická rizika

Covid-19 přinesl světu nejen ekonomická rizika

Už 16. edice zprávy o globálních hrozbách, kterou vydává Světové ekonomické fórum (WEF), analyzuje nebezpečí vznikající z rizikových společenských faktorů pro rok 2021 i pro následující léta. Jedním z těch nejvážnějších je podle analytiků hospodářská zranitelnost a...

pokračovat ve čtení
Je zelený růst jen iluze?

Je zelený růst jen iluze?

Evropská agentura pro životní prostředí vydala začátkem roku 2021 zprávu nazvanou Růst bez ekonomického růstu. V ní cituje studie, které vyvracejí představu, že ekonomický růst postavený na inovacích a nových technologiích je možný bez rostoucí spotřeby přírodních...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *