Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Globální obchod ukazuje překvapivou odolnost vůči vnějším šokům

15. 12. 2022 | Koktejl

Globální obchod ukazuje překvapivou odolnost vůči vnějším šokům

15. 12. 2022 | Koktejl

Objem světového obchodu se zbožím se navzdory pokračujícímu narušení dodavatelských řetězců v důsledku epidemie covidu a také války na Ukrajině vrátil k růstu, a v květnu 2022 byl dokonce o 10 % vyšší než před pandemií. Výsledky studie nazvané DHL Trade Growth Atlas uvádějí, že covid-19 vyvolal „nejstrmější pokles mezinárodního obchodu v historii, který byl ovšem následován i nejrychlejším zotavením“.

Frank Appel, šéf Deutsche Post DHL Group, při této příležitosti řekl, že studie ukazuje odolnost světového obchodu vůči globálním šokům. „Otevřený obchod a země, které spolupracují, zůstanou v budoucnu klíčovými hnacími silami prosperity – stejně jako tomu bylo po staletí. Obchod bude i nadále stavět mosty, které nás posílí jako globální komunitu,“ uvedl Appel.

V tomto a příštím roce nicméně podle predikce studie tempo mezinárodního obchodu klesne kvůli válce na Ukrajině. Ta by však měla mít na obchod celosvětově mnohem menší dopad než pandemie. Růst sice nejspíš zpomalí, ale nezvrátí. Takže navzdory ruské agresi v těchto dvou letech globální obchod poroste rychleji než za celé předchozí desetiletí.

„Těžiště světového obchodu je připraveno k obratu na jih,“ uvádí také zpráva, podle níž budou jihovýchodní a jižní Asie a rovněž subsaharská Afrika v budoucnu ústředním centrem růstu světového obchodu. Pro zajímavost, tempo čínského obchodu naproti tomu podle DHL Trade Growth Atlas zpomalí a podíl asijské velmoci na globálním růstu klesne.

Témata článku

Ekonomika    //    Ukrajina

Související

Začala nová éra Komerční banky

Začala nová éra Komerční banky

Zcela nový pohled na bankovnictví. To je podstatou nové éry Komerční banky, kterou nedávno odstartovala spuštěním Nové digitální banky.Co zmíněný nový pohled znamená? KB představila banku, vybudovanou ve spolupráci s klienty a postavenou na společné expertíze a...

pokračovat ve čtení
Umělá inteligence a naléhavé otázky

Umělá inteligence a naléhavé otázky

Velkým tématem současnosti se stává umělá inteligence (AI). Výsledkem čím dál vypjatějšího konkurenčního boje mezi hlavními vývojáři AI jsou stále dokonalejší tzv. velké jazykové modely (LLM, z angl. large language model) v podobě ChatGPT a dalších. Kromě nich ovšem...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.