Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Globální oživení je na dohled

21. 07. 2021 | Koktejl | 0 komentářů

Globální oživení je na dohled

21. 07. 2021 | Koktejl | 0 komentářů

Alespoň to tvrdí Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) ve svém pravidelném výhledu, který vydala na sklonku loňského roku. Tvrdí v něm, že aktivita v mnoha odvětvích se zvýšila a částečně se přizpůsobila pandemickým omezením. Na síle získává očkování, byť je země od země nerovnoměrné, a také vládní stimul, zejména ve Spojených státech, nejspíš ekonomickou aktivitu významně podpoří. OECD ovšem upozorňuje, že vyhlídky na udržitelný růst se mezi zeměmi a odvětvími značně liší. Rychlejší a účinnější zavedení očkování a lepší spolupráce při distribuci vakcín po celém světě bude zásadní, protože to by posílilo důvěru a podpořilo ekonomický vývoj. Pokračující nejistota však zatím stále hrozí rizikem dalšího oslabování.

 

Vyhlídky se každopádně zlepšily a ještě před koncem roku 2020 se začaly objevovat známky oživení obchodu se zbožím a průmyslové výroby. Pro letošní rok OECD předpovídá růst globálního HDP, a to tempem 5,6 procenta, což je oproti původním předpokladům revize o více než 1 procento směrem nahoru. Světová produkce by pak měla dosáhnout předpandemické úrovně do poloviny letošního roku. Ovšem s tím, že bude hodně záležet na výsledku „zápasu“ mezi vakcínami a novými variantami viru.

 

Naděje na rychlejší růst tedy podle OECD přibudou, pokud dojde k akceleraci výroby a distribuce vakcín, aby očkování bylo celosvětově lépe koordinované a předstihlo virové mutace. „More jabs, more jobs,“ píšou s nadsázkou analytici. V opačném případě však spotřebitelské výdaje a důvěra v podnikání nevyhnutelně klesnou. Vlády by proto měly využít všechny nezbytné zdroje a kromě urychlení očkování na celém světě investovat do digitální a zelené transformace. A zároveň udržovat podporu příjmů pro lidi a firmy, dokud nebude možné znovu otevřít ekonomiky, píše OECD.

Témata článku

Covid-19    //    Ekonomika    //    Koronavirus

Související

Covid-19 přinesl světu nejen ekonomická rizika

Covid-19 přinesl světu nejen ekonomická rizika

Už 16. edice zprávy o globálních hrozbách, kterou vydává Světové ekonomické fórum (WEF), analyzuje nebezpečí vznikající z rizikových společenských faktorů pro rok 2021 i pro následující léta. Jedním z těch nejvážnějších je podle analytiků hospodářská zranitelnost a...

pokračovat ve čtení
Je zelený růst jen iluze?

Je zelený růst jen iluze?

Evropská agentura pro životní prostředí vydala začátkem roku 2021 zprávu nazvanou Růst bez ekonomického růstu. V ní cituje studie, které vyvracejí představu, že ekonomický růst postavený na inovacích a nových technologiích je možný bez rostoucí spotřeby přírodních...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *