Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Globální oživení je na dohled

21. 07. 2021 | Koktejl

Globální oživení je na dohled

21. 07. 2021 | Koktejl

Alespoň to tvrdí Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) ve svém pravidelném výhledu, který vydala na sklonku loňského roku. Tvrdí v něm, že aktivita v mnoha odvětvích se zvýšila a částečně se přizpůsobila pandemickým omezením. Na síle získává očkování, byť je země od země nerovnoměrné, a také vládní stimul, zejména ve Spojených státech, nejspíš ekonomickou aktivitu významně podpoří. OECD ovšem upozorňuje, že vyhlídky na udržitelný růst se mezi zeměmi a odvětvími značně liší. Rychlejší a účinnější zavedení očkování a lepší spolupráce při distribuci vakcín po celém světě bude zásadní, protože to by posílilo důvěru a podpořilo ekonomický vývoj. Pokračující nejistota však zatím stále hrozí rizikem dalšího oslabování.

 

Vyhlídky se každopádně zlepšily a ještě před koncem roku 2020 se začaly objevovat známky oživení obchodu se zbožím a průmyslové výroby. Pro letošní rok OECD předpovídá růst globálního HDP, a to tempem 5,6 procenta, což je oproti původním předpokladům revize o více než 1 procento směrem nahoru. Světová produkce by pak měla dosáhnout předpandemické úrovně do poloviny letošního roku. Ovšem s tím, že bude hodně záležet na výsledku „zápasu“ mezi vakcínami a novými variantami viru.

 

Naděje na rychlejší růst tedy podle OECD přibudou, pokud dojde k akceleraci výroby a distribuce vakcín, aby očkování bylo celosvětově lépe koordinované a předstihlo virové mutace. „More jabs, more jobs,“ píšou s nadsázkou analytici. V opačném případě však spotřebitelské výdaje a důvěra v podnikání nevyhnutelně klesnou. Vlády by proto měly využít všechny nezbytné zdroje a kromě urychlení očkování na celém světě investovat do digitální a zelené transformace. A zároveň udržovat podporu příjmů pro lidi a firmy, dokud nebude možné znovu otevřít ekonomiky, píše OECD.

Témata článku

Covid-19    //    Ekonomika    //    Koronavirus

Související

Začala nová éra Komerční banky

Začala nová éra Komerční banky

Zcela nový pohled na bankovnictví. To je podstatou nové éry Komerční banky, kterou nedávno odstartovala spuštěním Nové digitální banky.Co zmíněný nový pohled znamená? KB představila banku, vybudovanou ve spolupráci s klienty a postavenou na společné expertíze a...

pokračovat ve čtení
Umělá inteligence a naléhavé otázky

Umělá inteligence a naléhavé otázky

Velkým tématem současnosti se stává umělá inteligence (AI). Výsledkem čím dál vypjatějšího konkurenčního boje mezi hlavními vývojáři AI jsou stále dokonalejší tzv. velké jazykové modely (LLM, z angl. large language model) v podobě ChatGPT a dalších. Kromě nich ovšem...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.