Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Hospodaření s vodou je pro řadu firem klíčové

27. 07. 2023 | Koktejl

Hospodaření s vodou je pro řadu firem klíčové

27. 07. 2023 | Koktejl

Opravdu je to tak. A to nejen kvůli stále rostoucí ceně vody, ale v řadě případů také kvůli její omezené dostupnosti. Spotřeba vody je často vyšší než množství produkované výroby, třeba pivovary spotřebují na sto litrů piva kolem 2 500 litrů vody ap. Když se tedy sečtou veškeré náklady, včetně čištění odpadních vod a dalších, náklady za vodu pro podniky jsou opravdu vysoké. Proto se firmy snaží ji co nejvíce recyklovat, což se mnohdy daří, byť jsou zde určité omezující podmínky.

Zájem o vodní audit roste

Při hospodaření s vodou může pomoci vodní audit. Poskytuje ho poradenská společnost Enviros, která je součástí Skupiny KB. Jiří Klicpera z Envirosu vysvětluje, že využívání vodního auditu se teprve rozbíhá, ale některé výsledky už jsou k dispozici. „Zkušení auditoři dobře vědí, kam sáhnout pro úspory a kde najít nepřesnosti nebo podněty ke zlepšení. Proto nabízíme podnikům služby zkušených auditorů, aby jim pomohli co nejvíce snížit nároky na vstupní pitnou vodu,“ říká Jiří Klicpera. K řadě činností v podnicích totiž pitná voda není potřeba, stačí voda srážková nebo recyklovaná, což platí zejména pro nejrůznější chladicí okruhy nebo pro stavebnictví. Podle Jiřího Klicpery je třeba dbát na to, aby náklady vynaložené na úspory vody nevedly k extrémnímu zvýšení ceny výrobku.

Jiří Klicpera firmám doporučuje, aby se dobrovolně vrátily k dříve povinné praxi, kdy existovala funkce odborných podnikových vodohospodářů. „Ti se scházeli na odborných konferencích, seminářích či kurzech, sdělovali si své zkušenosti a konzultovali problémy, dokonce často zcela zdarma. Tahle praxe by mohla řadě podniků dost pomoci,“ myslí si Jiří Klicpera. Také by podle něj pomohlo zaměřit se na snižování ztrát vody v rozvodné síti podniků. Voda, která kdekoli unikne do země, se už do okruhu pochopitelně nevrátí. Což je (nejen) vzhledem k tomu, že nebyla levná, zbytečný luxus.

Témata článku

Ekonomika    //    Udržitelnost

Související

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.