Ekonomové společnosti J. P. Morgan nedávno představili svůj odhad dopadů krize způsobené pandemií koronaviru na globální ekonomiku. Není překvapivé, že v první polovině roku očekávají bezprecedentní pokles. Americká ekonomika se podle nich po 4% snížení v prvním čtvrtletí v tom druhém propadne ještě hlouběji, a to o 14 %. Ve třetím a čtvrtém kvartále už ale analytici očekávají zotavení, a sice o 8, resp. 4 %. Eurozóna bude zasažena ještě více, J. P. Morgan očekává pád o 15 % a 22 % v prvním a druhém čtvrtletí. Ale ve druhé polovině roku by mělo i tam dojít k oživení. Ve třetím čtvrtletí dokonce o 45 %, ve čtvrtém pak o 3,5 %.
Jak koronavirová pandemie podle J. P. Morgan ovlivní zaměstnanost? Analytici píšou, že nejprve předpokládali spíše omezené škody. Nicméně teď očekávají, že v příštích dvou kvartálech míra nezaměstnanosti v rozvinutých zemích vzroste celkem o 1,6 %. S tím, že situace bude horší v USA než v eurozóně.
Krize samozřejmě tvrdě dopadla i na globální finanční trhy. Bylo možné pozorovat synchronizované výprodeje akcií, dluhopisů a komodit, jak se investoři, firmy a instituce snažili posílit svou hotovost. Na to pochopitelně reagují tvůrci měnové politiky. Celkově byly celosvětové sazby do poloviny března meziročně sníženy o 55 bazických bodů a podle analytiků je z hlediska poměru váženého k HDP zhruba 50 % až 60 % světa na nebo blízko efektivní spodní hranice.
„Od začátku roku do 18. března snížilo sazby 16 centrálních bank. Do poloviny roku předpokládáme 24 dalších snížení sazeb a také uvolňování ze strany nejméně 15 z 22 centrálních bank rozvíjejících se trhů. Kromě toho se očekává, že fiskální politika v letošním roce přidá ke světovému HDP 1,3 procentního bodu,“ uvedla Joyce Chang, šéfka globálního výzkumu J. P. Morgan.
Další oblastí, kterou důsledky pandemie významně ohrozily, je letecká doprava. Ve snaze zamezit šíření koronaviru zavedly země a teritoria po celém světě rozsáhlá cestovní omezení. „Kolaps poptávky po letecké dopravě způsobený těmito přísnými restrikcemi a také neochota lidí létat má potenciál přetvořit globální letectví významněji než události z 11. září 2001,“ uvedl Jamie Baker, analytik J. P. Morgan.
Začátkem dubna využívaly letecké společnosti ve srovnání s polovinou ledna méně než polovinu svých kapacit. A jak uvedli představitelé Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA), aerolinkám letos hrozí, že jejich tržby ve srovnání s rokem 2019 celkem poklesnou o zhruba 250 miliard dolarů. Dobrou zprávou však podle nich je fakt, že vlády postupně přicházejí s opatřeními firmám na pomoc.
0 komentářů