Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Může ekonomika růst věčně?

4. 01. 2020 | Koktejl

Může ekonomika růst věčně?

4. 01. 2020 | Koktejl

Globální ekonomika posledních 200 let roste. Tradičně to bylo vnímáno jako dobrá věc. Zjednodušeně řečeno tak, že díky růstu vzniká více peněz, které vedou k většímu množství příležitostí pro každého. Jenže s každou další ekonomickou krizí se zdá, že teorie „přílivu, který zvedá všechny lodě“ platí stále méně. A tak si vzhledem k tomu, že se rýsuje celosvětová recese, že se zároveň přibližujeme k limitům našich přírodních zdrojů, a navíc se po celém světě šíří spirála nerovnosti (např. během pandemie se podle statistik každých 26 hodin „zjevil“ nový miliardář), musíme podle představitelů Světového ekonomického fóra (WEF) položit důležitou otázku: Je možný nekonečný růst na konečné planetě?

Někteří možná namítnou, že diskutovat o tom, zda je možný nekonečný růst, zrovna v této situaci, kdy ruská invaze na Ukrajinu zapříčinila rozsáhlý ekonomický chaos, je maximálně tak na akademickou debatu. Jenže možná je to naopak příležitost zastavit se a přemýšlet, jak můžeme spolupracovat na budování silnějších a udržitelnějších společností a ekonomik. Například prezident WEF tvrdí, že globální spolupráce je v tomto skutečně klíčová.

Místopředseda představenstva společnosti Mastercard Michael Froman zase napsal, že pro to, aby ekonomický růst prospíval planetě, jsou možná dobrým začátkem chytré technologické inovace. Ale to, co podle něj skutečně potřebujeme, je rozhodnutí o sdílených principech. A to takových, které zahrnují všechny oblasti společnosti, od vědců přes tvůrce politik až po politiky. A jak se zatím zdá, soukromý sektor bude ochoten se do toho zapojit, myslí si Froman.

Je zřejmé, že hlavní práce na budování základů pro udržitelný budoucí růst nakonec připadne mladším generacím. Pokud je ovšem něco takového vůbec možné. Existuje totiž řada studií, které ukazují, že pokud ekonomika stále poroste, budou se zvyšovat i emise, znečištění atd. Proto mnoho expertů tvrdí, že je potřeba spíše usilovat o udržitelný nerůst. V každém případě bychom se tímto tématem měli vážně zabývat.

Export Journal komentuje

„Možná je řešením udržitelný nerůst.“

Témata článku

Ekonomika    //    Recese    //    Ukrajina

Související

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.