Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Na světlo se dere nová globální mocnost

29. 12. 2021 | Koktejl

Na světlo se dere nová globální mocnost

29. 12. 2021 | Koktejl

Globální řád, který po 2. světové válce vytvořily Spojené státy, v současnosti prochází stále rychlejší a rychlejší proměnou. A byť se mediální pozornost zaměřuje prakticky na pořád ty samé aktéry, jimiž jsou na jedné straně USA a EU a na druhé pak Čína a Rusko, podle odborníků nám tak trochu nenápadně za zády vyrůstá nová globální mocnost. Je to Indie, která prý ze všech zemí, o nichž se hovoří jako o nastupujících mocnostech, nejlépe naplňuje kritéria, jež jsou na mocnosti kladena. Zejména pak to, že se už brzo po roce 2030 má stát největší světovou populací, která navíc bude, jak například v rozhovoru pro portál BusinessInfo podotkl Ivan Kameník, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Bengalúru, oproti největším konkurentům včetně Číny výrazně mladší a také vzdělanější. 

 Politický geograf Michael Romancov nedávno v Deníku N upozornil, že už dnes je Indie největším světovým producentem a vývozcem softwaru a IT služeb. Její obrovskou výhodou je v tomto rozsáhlá aktivní znalost angličtiny, která si i nadále udržuje důležité místo ve vzdělání, vědě, státní správě i v ozbrojených silách. Koexistence moderního, respektive supermoderního a tradičního je v mnoha ohledech charakteristickým rysem Indie, píše Romancov. Na straně jedné se vzhledem k počtu voličů jedná o největší (jakkoli zdaleka ne perfektní) světovou demokracii, na straně druhé se Indie stále nebyla schopna plnohodnotně vypořádat s rigidním dělením společnosti na základě tzv. kastovního systému. Kolem 50 % HDP země vzniká ve službách a v tzv. znalostní ekonomice, ale největšími zaměstnavateli jsou zhruba z 20 % průmysl a velice primitivní zemědělský sektor, jehož podíl na HDP i dnes přesahuje neuvěřitelných 18 %. 

List The Economic Times před časem napsal, že Indii na cestě k pozici globální supervelmoci výrazně pomohla antičínská rétorika bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Ale nejen to. Pro západní demokracie a nadnárodní společnosti je důležitý mezinárodní řád a rozhodné odmítnutí Číny hrát podle jeho pravidel jimi výrazně otřáslo, domnívá se The Economic Times. „Prosazování fašistického bezpečnostního zákona v Hongkongu, militaristická kontrola nad Jihočínským mořem, ekonomický imperialismus nastolovaný prostřednictvím iniciativy Belt Road, porušování lidských práv v provincii Sin-ťiang či zásahy proti technologickým gigantům ve snaze kontrolovat data občanů jsou aktivity, které zodpovědná supervelmoc zkrátka nedělá,“ píše magazín. 

Svět dnes podle něj hledá novou rovnováhu v řádu založeném na pravidlech a tenhle „hon“ na nový normál staví Indii do důležité pozice. Jenže tak jednoduché to nebude. Považovalo se za samozřejmé, že Indie bude přirozeně tíhnout k rodině světových demokracií. Mladí Indové a také indické elity sice vnímají USA jako zásadního a důvěryhodného spojence, ale podle Michaela Romancova se jejich země zároveň odmítá vzdát privilegovaného vztahu s Ruskem. 

 

 

Témata článku

Související

Začala nová éra Komerční banky

Začala nová éra Komerční banky

Zcela nový pohled na bankovnictví. To je podstatou nové éry Komerční banky, kterou nedávno odstartovala spuštěním Nové digitální banky.Co zmíněný nový pohled znamená? KB představila banku, vybudovanou ve spolupráci s klienty a postavenou na společné expertíze a...

pokračovat ve čtení
Umělá inteligence a naléhavé otázky

Umělá inteligence a naléhavé otázky

Velkým tématem současnosti se stává umělá inteligence (AI). Výsledkem čím dál vypjatějšího konkurenčního boje mezi hlavními vývojáři AI jsou stále dokonalejší tzv. velké jazykové modely (LLM, z angl. large language model) v podobě ChatGPT a dalších. Kromě nich ovšem...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.