Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

OECD: Dva scénáře vývoje covidové ekonomiky

10. 11. 2020 | Koktejl

OECD: Dva scénáře vývoje covidové ekonomiky

10. 11. 2020 | Koktejl

Analytici OECD ve svém Global Outlook připravili dva nejpravděpodobnější scénáře vývoje světové ekonomiky v budoucím období. Tak či onak, jasné podle nich je, že cesta k hospodářskému oživení zůstává velmi nejistá a zranitelná vůči druhé vlně infekcí. Ať už tedy druhá vlna přijde nebo ne, následky letošního roku budou v každém případě závažné a dlouhodobé.

První varianta počítá s druhou vlnou pandemie, opětovným uzavřením ekonomiky a dalšími zásahy do konce roku 2020. Světová produkce v tomto případě letos klesne o 7,6 %, nicméně napřesrok už by měla růst o 2,8 %. Míra nezaměstnanosti zemí OECD se téměř zdvojnásobí a z 5,4 % v roce 2019 se vyšplhá na 10 %. V roce 2021 se pak čeká jen malé oživení, pokud jde o růst počtu pracovních míst. Ovšem ani pro případ, kdy by svět druhá vlna infekce nezasáhla, nejsou vyhlídky právě radostné. Globální ekonomická aktivita při tomto scénáři letos poklesne o 6 % a nezaměstnanost vzroste na 9,2 %. Životní úroveň se sice sníží méně výrazně než v případě druhé vlny, nicméně i tak se tato varianta v příštím roce projevila v podobě pětileté ztráty růstu příjmů.

Obnova bude pomalá, varuje OECD. V obou případech bude světu trvat minimálně dva roky, než dosáhne ekonomické úrovně z posledního kvartálu roku 2019. Také nezaměstnanost zůstane dlouho vysoká. Například ve Španělsku, které na tom bude nejhůř ze všech zemí OECD, dosáhne koncem letošního roku v případě mírnějšího scénáře skoro 22 %, v tom závažnějším pak téměř 26 %. A kolem hranice 20 % se bude pohybovat ještě v prvním i druhém čtvrtletí. Pokud jde o Českou republiku, nejhorší situace by měla nastat v posledním kvartálu roku 2020. V případě prvního scénáře se očekává růst nezaměstnanosti na 5 %, mírnější průběh krize by pak znamenal hodnotu 3,9 %. Se začátkem následujícího roku analytici předpokládají postupné zlepšování situace.

Témata článku

Ekonomika    //    Koronavirus

Související

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.