Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Pandemie možná končí, ale její důsledky tu s námi budou dlouho

4. 01. 2023 | Koktejl

Pandemie možná končí, ale její důsledky tu s námi budou dlouho

4. 01. 2023 | Koktejl

Přestože i dnes můžeme zcela běžně slyšet hlasy, podle nichž je covidová pandemie jen mnoho povyku pro nic, fakta ukazují něco jiného. Například podle Johns Hopkins University bylo ke konci září globálně potvrzeno přes 612 milionů případů onemocnění covidem-19 a více než šest a půl milionu potvrzených úmrtí.

Podle generálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse jsme nikdy nebyli blíž k ukončení pandemie, což je jistě dobrá zpráva. Zavedení vakcín a terapií podle něj pomohlo zabránit mnoha úmrtím a varianta omikron, která se objevila koncem minulého roku, způsobuje méně závažný průběh onemocnění. Počet týdně hlášených úmrtí na covid-19 byl v polovině září nejnižší od března 2020, jak uvedla agentura OSN.

Jenže kromě spousty zemřelých a také ekonomických, psychických i jiných potíží přinesla epidemie i další problémy, s nimiž nebude snadné se vypořádat. Jde třeba o dlouhodobé symptomy označované jako dlouhý covid, kterým podle statistik trpí okolo 30 procent těch, kdo onemocnění prodělali. Týká se to mimo jiné i více než 16 milionů Američanů ve věku mezi 18 a 65 lety, z nichž až 4 miliony v důsledku toho nemohou pracovat. Jen roční náklady na jejich ušlé mzdy se pohybují kolem 170 miliard dolarů ročně. A pokud USA nepřijmou nezbytná politická opatření, dopady se budou v průběhu času zhoršovat a mohou dosáhnout až 230 miliard dolarů, varují odborníci.

Pandemie covidu také způsobila, že řada zaměstnavatelů má problémy dostat pracovníky zpět do kanceláří. Potvrzením tohoto trendu mohou být i data z vyhledávání společnosti Google, která mimo jiné ukazují, že od začátku pandemie došlo k výraznému nárůstu případů vyhledávání slovního spojení „bolesti zad“. Kuchyňské židle totiž nebyly navrženy tak, aby poskytovaly bederní páteři oporu nutnou pro osmihodinový pracovní den, jak k tomu poznamenávají experti ze Světového ekonomického fóra (WEF).

Další spojení, které lidé poslední dobou do vyhledávače rovněž zadávají významně častěji a které v této souvislosti nepochybně stojí za pozornost, pak je „práce na dálku“. Jisté je, že možné souvislosti, nebo dokonce kauzality jsou zatím pouze na úrovni spekulací, data Google samozřejmě neobsahují odpovědi. Je tedy možné, že stále více lidí hledá práci na dálku, protože zaměstnavatelé se je snaží nalákat k návratu zpět do kanceláře nebo jim ho rovnou nařídit. Možná také pracovníci hledají argumenty a důkazy, kterými by mohli přesvědčit své šéfy, aby je nechali pracovat na dálku. Anebo jen prostě smutně vyhledávají spojení „práce na dálku“, zatímco trčí v kanceláři, stejně jako někteří bezmyšlenkovitě vyhledávají fotografie hroších mláďat, když je jim smutno, uzavírá WEF.

Témata článku

Covid-19    //    Koronavirus

Související

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.