Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Projekty v technologických sektorech, o něž se vyplatí bojovat

7. 05. 2024 | Export

Projekty v technologických sektorech, o něž se vyplatí bojovat

7. 05. 2024 | Export

Z hlediska situace ve světě není pro exportéry výhled na rok 2024 dvakrát optimistický. Máme pro ně ale dobrou zprávu: Projektů v oblasti moderních technologií, které rozhodně stojí za pozornost, se za našimi hranicemi připravuje celá řada. Podívejme se podrobněji na některé z nich.

A začněme hned za humny, u našich německy mluvících sousedů. Německo má mimo jiné naplánované značné investice do umělé inteligence (AI). Pro současné volební období tamní vláda vyčlenila na výzkum, vývoj a využití AI přes 1,6 miliardy eur, na rok 2024 pak 500 milionů eur. České firmy se o navázání spolupráce v tomto oboru mohou pokusit například pomocí účasti na některém z veletrhů, jakým je např. KI-Konferenz od 22. do 26. dubna 2024 v Hannoveru nebo veletrh Big-Data.AI Summit Berlin, který proběhne ve dnech 25. až 26. září 2024.

Zmiňme také ještě v celosvětovém měřítku největší platformu pro prezentaci novinek z oblasti elektrotechnických komponentů a elektroizolačních materiálů, kterou je každoročně veletrh CWIEME Berlin. Nabízí široké spektrum produktů elektrotechnického průmyslu od elektromechanických a elektronických komponentů přes materiály pro elektrickou izolaci a povrchovou úpravu až po elektromotory, transformátory, strojní zařízení, napájecí zdroje a navíjecí systémy.

V Rakousku pak například farmaceutický koncern Boehringer Ingelheim ve druhé polovině letošního roku plánuje ve své vídeňské pobočce otevřít novou budovu se zaměřením na výzkum preparátů pro léčbu rakoviny. Bude v ní působit 150 vědců a investice je vyčíslena na 60 milionů eur. Boehringer Ingelheim ve Vídni provozuje centrum pro výzkum rakoviny, má tam umístěný také biofarmaceutický výzkum, vývoj a produkci.

Významným projektem je také budování Institutu Erica Kandela – Centra precizní medicíny, který by měl vzniknout do roku 2026 v areálu Vídeňské všeobecné nemocnice (AKH). Na 200 vědců s nejmodernějším vybavením tam bude vyvíjet personalizované preventivní, diagnostické a terapeutické metody pro pacienty, také metody digitální medicíny. Předpokládané náklady na zřízení centra dosahují 90 milionů eur. Centrum se bude zaměřovat především na biomedicínský výzkum, klinické studie a bioinformatiku.

Zástupci Velvyslanectví České republiky v Rakousku v této souvislosti upozorňují také na projekty digitální medicíny, které se uskutečňují pod záštitou národního institutu pro výzkum a plánování v rakouském zdravotnictví Gesundheit Österreich GmbH.

V oblasti energetické optimalizace pak bude podle zástupců velvyslanectví významná přestavba vysokých pecí ocelářského koncernu voestalpine v Linci a Leobenu na elektrické obloukové pece využívající obnovitelné zdroje. Investiční náklady jsou vyčísleny na 1,5 miliardy eur.

Export Journal komentuje

„Německá vláda pro současné volební období vyčlenila na výzkum, vývoj a využití AI přes 1,6 miliardy eur, na rok 2024 pak 500 milionů eur.“

Nizozemsko

Podle informací ze zastupitelského úřadu (ZÚ) v Nizozemsku se v této zemi připravuje celá řada zajímavých projektů v oblasti obnovitelných energií. Aktivní je například firma TenneT, a to zejména pokud jde o výstavbu onshore i offshore větrných parků. Dále je to plynárenská společnost Gasunie, která se zaměřuje na oblast LNG, vodíku, bioplynu nebo zachytávání uhlíku.

Pro biotechnologické exportéry může být vhodným a podle ZÚ i dynamickým partnerem výzkumné centrum při univerzitě ve Wageningenu, které pravidelně vypisuje řadu výzev k mezinárodní spolupráci.

V Haagu a okolí však také sídlí mnoho evropských a mezinárodních organizací, které českým firmám skýtají řadu příležitostí k uplatnění při jejich pravidelně vypisovaných zakázkách. Pracovníci ZÚ doporučují zájemcům o tuto oblast sledovat informace o výběrových řízeních například Organizace pro zákaz chemických zbraní (ze systému OSN) nebo European Space Agency, která uskutečňuje v nizozemském Nordwijku část svých aktivit v rámci výzkumného a technologického centra ESTEC, a také třeba EUROPOL a její European Cybercrime Centre. Podrobnější informace k tomuto tématu lze nalézt například na vládním webu Business.gov.nl.

Pokud jde o příležitosti k prezentaci či navázání kontaktů, zmiňme květnovou podnikatelskou misi výrobců a dodavatelů vodíkových technologií, v jejímž rámci proběhne návštěva veletrhu World Hydrogen 2024 Summit & Exhibition a B2B jednání se zástupci firem Resato a Gasunie. Cílem vedoucích představitelů Rotterdamu je totiž stát se centrem vodíkové energie v Evropě. I proto zde začíná nové vodíkové potrubí, které má brzy propojit velká města nejen v Nizozemsku, ale i v Německu.

Export Journal komentuje

„Chystá se například automatizace vlakových linek RER B a D v pařížském regionu Île-de-France.“

Francie

V našem přehledu nemůžeme vynechat Francii. Z hlediska prioritních oblastí pro veřejné investice do moderních technologií je klíčový investiční plán France 2030, který byl zveřejněn v roce 2022 a jehož cílem je zejména urychlení ekologické a digitální transformace. Jak vysvětlují zdroje z českého velvyslanectví, jednotlivé dílčí veřejné zakázky a projekty jsou publikovány v oficiálním věstníku (zpravidla věstník BOAMP). Firmy, které se chtějí ucházet o účast ve francouzských tendrech, podle nich obvykle spolupracují s místním partnerem. Ten pravidelně a systematicky sleduje vypisované veřejné zakázky v konkrétním oboru a zajišťuje veškerou administrativu s tím spojenou. Přehled nejdůležitějších portálů pro vyhledávání veřejných zakázek najdou zájemci na webu Velvyslanectví České republiky v Paříži.

Pokud jde o konkrétní projekty, chystá se například automatizace vlakových linek RER B a D v širším pařížském regionu Île-de-France. Do roku 2027 smlouva počítá s investicí ve výši 8,4 miliardy eur určených na financování strukturálních projektů tohoto předního francouzského regionu. Předmětem projektu je modernizace linek B a D systému příměstské vlakové dopravy RER a zejména jejich částečná automatizace. Obě linky přepraví denně na 1,7 milionu cestujících a patří k nejvytíženějším z celého systému RER.

Za pozornost stojí také prezentační akce v oboru moderních technologií pro firmy nebo startupy, zejména technologický veletrh Vivatech, který je nejvýznamnější francouzskou událostí v tomto oboru.

Spojené království

Na cestě ven z Evropské unie bychom se měli zastavit ve Spojeném království. Podle upozornění českého zastupitelského úřadu v Londýně tam totiž lze mnoho příležitostí dohledat v registrech veřejných zakázek. Příkladem může být tendr zaměřený na vývoj umělé inteligence v oblasti mamografie, poradenství v oblasti umělé inteligence (AI), implementaci a podporu systémů AI, komplexní partnerství a technologie AI nebo třeba projekty digitalizace projektů pro The National Institute for Health and Care Excellence (NICE). Databázi výběrových řízení ve veřejném sektoru lze nalézt na vládním webu.

Tchaj-wan

Mimo evropský kontinent budou probíhat zajímavé projekty například na Tchaj-wanu. Byť je to země, kde není snadné se prosadit samostatně a je vhodné si najít lokálního partnera, příležitostí je zde celá řada. Jak upozorňuje český zastupitelský úřad se sídlem ve městě Tchaj-pej, v současnosti nejvíce rezonuje téma polovodičů. V rámci programu Taiwan Chip-based Industrial Innovation Program plánuje tamní vláda alokovat na období 2024–2033 až 300 miliard tchajwanských dolarů, což je pro představu 9,3 mld. amerických dolarů. První fáze programu bude zaměřena na výrobu, balení a testování čipů pro vývoj nových inovativních aplikací, které pak mohou mít uplatnění v různých sektorech, jako je zdravotnictví, zpracovatelský průmysl, doprava atd.

I letos spouští Tchaj-wan pod hlavičkou Ministerstva hospodářských záležitostí startupový program International Spacetech Startup Supporting Program s cílem propojit místní průmysl s inovativními zahraničními startupy, které se zabývají vesmírnými technologiemi.

Indie

Exportéři by také měli sledovat dění v nejlidnatější zemi světa. I letos tam budou mimo jiné pokračovat projekty ekonomické diplomacie PROPED na podporu vstupu českých firem na zahraniční trhy. Za zmínku také jistě stojí podnikatelská mise českých společností z oblasti železniční dopravy v červnu 2024. Cílem je podpořit české dodavatele pro sektor železniční a městské kolejové dopravy. Indická železniční doprava totiž prochází modernizací a rozvojem, takže nabízí velké množství příležitostí. Perspektivní je zejména pro české dodavatele komponent, jako jsou např. brzdové systémy, kola a soukolí, sedačky, bezpečnostní systémy, signalizace apod., a skýtá velký potenciál pro spolupráci a vytváření joint-venture za účelem technologického transferu, lokální výroby a účasti ve státních tendrech.

Indie se ovšem také stává globální velmocí v oblasti vesmírných projektů. Indická vesmírná agentura ISRO má zájem o institucionální dialog na téma kosmické spolupráce a jednou z vhodných příležitostí pro navázání česko-indické kosmické průmyslové spolupráce může být mezinárodní veletrh kosmických technologií Bengaluru Space Expo 2024, který se uskuteční v září.

Saúdská Arábie

Saúdská Arábie prochází v posledních letech dynamickou proměnou. Království, jehož ekonomika je závislá na příjmech z ropy, začalo v roce 2016 naplňovat strategický program Vize 2030, obsahující mj. vize ekonomické diverzifikace království. A to s důrazem na udržitelnost a vytvoření uhlíkově neutrální cirkulární ekonomiky. Všechny projekty investorsky zaštiťuje saúdskoarabský Public Investment Fund.

Patří sem například futuristický projekt megaměsta, průmyslového centra a turistického střediska Neom o rozloze 26 500 km2 na severozápadě Saúdské Arábie. Neom je koncipován jako centrum inovací, technologií a udržitelnosti a má se stát přední světovou destinací pro podniky, turisty i obyvatele.

Futuristický projekt megaměsta, průmyslového centra a turistického střediska Neom

Dále je to třeba luxusní turistický Red Sea Project na západním pobřeží Saúdské Arábie podél Rudého moře, jehož cílem je nabídnout jedinečné a exkluzivní zážitky s důrazem na udržitelné postupy pro zachování přírodních krás oblasti. Součástí je dále i Qiddiya, zábavní, sportovní a kulturní megaprojekt nedaleko Rijádu, nebo třeba rezidenční a komerční projekt Roshn a další.

Mexiko

Na závěr se zastavme v Mexiku, kde byl v září 2023 otevřen exportní inkubátor CzechTrade pro české firmy. Inkubátor je určen pro různé subjekty z oblasti obchodu a výroby, a to bez ohledu na jejich velikost, které chtějí v zemi působit a potřebují zde zřídit místní entitu. Využít ho mohou také společnosti, které přenášejí do Mexika výrobu, provádějí investiční nebo výrobní projekty, popřípadě již podnikají na mexickém trhu prostřednictvím místních distributorů či vlastní entity a chtějí prohloubit své obchodní vztahy.

Na duben byla také naplánována incomingová technologická mise do státu Jalisco s cílem navázat nové vztahy pro obchodní a vědecko-technickou spolupráci a také posílit rozvoj již existujících česko-mexických vazeb se zaměřením na inovativní sektory a vědecko-výzkumnou spolupráci. Hlavní důraz bude kladen na sektory ICT, pokročilé materiály, biotechnologie a další inovativní řešení.

V zemi se ovšem během letošního roku uskuteční celá řada zajímavých akcí, které mohou exportérům pomoci se vstupem na místní trh. Budou zaměřené na energetický, potravinářský, bezpečnostní, zemědělský či stavební průmysl. Jejich seznam a podrobnější informace lze nalézt na webu Velvyslanectví České republiky v Mexiku.

Témata článku

Export    //    Úspěšní exportéři    //    Zajímavosti

Související

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.