Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Svět zvyšuje investice do kyberbezpečnosti. Přináší to nové možnosti pro exportéry

27. 07. 2023 | Export

Svět zvyšuje investice do kyberbezpečnosti. Přináší to nové možnosti pro exportéry

27. 07. 2023 | Export

Kyberbezpečnost jako technologický obor se v posledních letech ze zcela zřejmých důvodů rozvíjí přímo raketovou rychlostí a současně s ní pochopitelně i související technické obory. Proto jsme se rozhlédli po světě a zjišťovali, jaké zajímavé příležitosti se v současnosti českým vývozcům v těchto oblastech nabízejí.

A začněme zemí galského kohouta. Na podzim, konkrétně na říjen, je tam naplánovaná zajímavá podnikatelská mise, při které budou firmy prezentovat inovativní technologická řešení pro větší korporátní struktury. Jak vysvětluje Jakub Smetana, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade Francie, české firmy tu budou mít příležitost představit svá řešení například v oblasti venture building (čili zřizování nových byznysových možností v rámci korporátních struktur), dále v oblasti inteligentních řešení pro vyplácení mezd (jde například o platformu, která bude umožňovat zaměstnancům vybírat peníze za již odpracované hodiny) nebo také vytváření virtuálních kanceláří a prostor pro práci na dálku.

Jakub Smetana zároveň upozorňuje i na projekty, které skýtají českým exportérům plno zajímavých veřejných zakázek a dalších šancí. Například v rámci plánu „Francie 2030“ byly ohlášeny velké investice do posilování kybernetické bezpečnosti a s tím spojených technologií, přibližně v rozsahu 39 miliard eur. I proto, že byla v nedávné minulosti nucena častokrát čelit kyberútokům na tamní nemocnice. „Obecně proto doporučuji sledovat veřejné zakázky z tohoto odvětví nebo se napojovat na systémové integrátory zde v zemi a skrze ně do veřejných zakázek pronikat. Naše zahraniční kancelář je samozřejmě schopna tyto kontakty českým firmám poskytnout v rámci svých služeb,“ doplňuje šéf CzechTrade Francie.

A upozorňuje také na zajímavou platformu Campus Cyber, kterou založil prezident Emmanuel Macron. Jejím smyslem je sdružovat hlavní aktéry z dané oblasti, pro české firmy by tedy mohlo být zajímavé s kampusem spolupracovat, popř. se stát jeho členy.

 

Konference a možnosti v akcelerátorech Beneluxu

Mnoho zajímavého se děje v oblasti Beneluxu. Například letos v březnu zamířila do nizozemského Haagu, který se stává evropským hlavním městem pro boj s kybernetickým zločinem, mise českých inovativních firem, jejímž cílem bylo nabídnout česká řešení pro kybernetickou bezpečnost.

V Lucemburku se už na konci června v rámci Digital ICT Week, který pořádá Lucemburská obchodní a komora a společnost Farvest, koná globální technologická konference ICT Spring. Jak vysvětluje Adam Jareš, ředitel regionálního centra střední Evropa agentury CzechTrade, jejím cílem je stimulovat digitální transformaci, představit nejnovější technologické trendy a příležitosti růstu zejména pro startupy a malé a střední podniky. „Prostřednictvím konferencí, přednášek a prezentacemi nejnovějších inovací a trendů nabízí ICT Spring účastníkům jedinečnou příležitost prohloubit své digitální znalosti, sledovat dynamický vývoj ve fintech, kybernetické bezpečnosti a ve vesmírných technologiích,“ popisuje Adam Jareš.

Lucembursko nabízí českým firmám také řadu konkrétních projektů. Je to například:

FinTech Accelerator

Projekt s cílem vytvořit digitální platformu města Lucemburku, která zlepší komunikaci a interakci mezi občany, podniky a městskou správou. Mezinárodní společnosti se mohou zúčastnit tím, že nabídnou své odborné znalosti v oblasti vývoje softwaru, analýzy dat a designu uživatelských zkušeností.

Space Tech Accelerator

Tento projekt je zaměřený na rozvoj průmyslu vesmírných technologií v Lucembursku podporou startupů a malých a středních podniků v této oblasti. Mezinárodní společnosti mohou nabídnout odborné znalosti, včetně vývoje softwaru, analýzy dat a hardwarového inženýrství.

eHealth Lucembursko

Jde o rozvoj národní infrastruktury eHealth, včetně elektronických zdravotních záznamů, telemedicíny a mobilních zdravotnických aplikací. Mezinárodní společnosti mají možnost poskytnout odborné znalosti v oblasti vývoje softwaru, kybernetické bezpečnosti a ochrany osobních údajů.

Digitalizace lucemburských železnic

Projekt poskytne šance těm mezinárodním firmám, které mohou poskytnout řešení související s vývojem softwaru, internetem věcí (IoT) a analýzou dat.

Německo: Mise a rozsáhlý výzkumný projekt

CzechTrade Německo chystá pro firmy z oblasti kyberbezpečnosti jednodenní misi ve spolupráci s GK Mnichov, IHK Regensburg a Bavorským klastrem kybernetické bezpečnosti. Hlavním tématem bude změna evropské směrnice NIS2 v oblasti kyberbezpečnosti a také kyberbezpečnost v obranném průmyslu. „V rámci akce pro české účastníky plánujeme seminář, následnou návštěvu Cyber Security Clusteru v Regensburgu a B2B propojení s významnými hráči v regionu,“ vypočítává Kristýna Kubíčková, ředitelka CzechTrade Německo. A dodává, že účast přislíbili zástupci institucí jako BayernInnovative, IHK Regensburg a Cyber Security Cluster. Přesné datum akce zatím nebylo stanoveno, měla by proběhnout koncem září v Regensburgu.

Čeští exportéři by také měli věnovat pozornost zajímavým projektům v zemi našeho nejvýznamnějšího souseda. Jeden z nich zastřešuje německá Agentura pro inovace v Cybersecurity GmbH (Cyberagentur) a jak Kristýna Kubíčková vysvětluje, jedná se o zatím největší výzkumný projekt v oblasti bezpečnosti umělé inteligence s výzkumem Robust and Secure Machine Learning. Ve vícestupňovém procesu vyjednávání mají být vyvinuty nové přístupy ke zvýšení robustnosti a bezpečnosti různých přístupů AI v oblasti vnitřní a vnější bezpečnosti. Pětiletý výzkumný projekt bude zahrnovat jak základní výzkum, tak vývoj prototypů.

Singapurské cybercally

Ke špičce v oblasti kybernetické bezpečnosti nepochybně patří Singapur. Jeho vláda i soukromé společnosti aktivně investují do výzkumu, vývoje a implementace technologií pro zajištění kybernetické bezpečnosti. I proto se kybernetickou bezpečností intenzivně zabývá také zahraniční kancelář CzechTrade Singapur.

Ta vloni v Singapuru zorganizovala první ročník mise v oblasti kybernetické bezpečnosti, a to v rámci klíčové akce GovWare. Představitelé českých firem měli například možnost zúčastnit se jednání se zástupci významných subjektů, jako je Cyber Security Agency či Association of Information Security Professionals, nebo navštívit singapurské univerzity National University of Singapore a Nanyang Technical University atd.

Ředitel regionálního centra CzechTrade Ladislav Graner upozorňuje, že agentura letos plánuje druhý ročník, který proběhne 17. až 19. října. „Chceme z mise udělat každoroční událost a současně bychom rádi podpořili přeliv aktivit firem přes Singapur, který považujeme za centrum pro další expanzi do zemí jihovýchodní Asie, jako je Indonésie, Filipíny, Vietnam a Thajsko,“ vysvětluje.

Rovněž v Singapuru samotném mohou vývozci narazit na zajímavé příležitosti. Za zmínku stojí například iniciativa singapurské vládní Agentury pro kybernetickou bezpečnost (The Cyber Security Agency of Singapore) nazvaná The Cybersecurity Industry Call for Innovation. Tzv. cybercally podporují spolupráci mezi společnostmi, které se zabývají kybernetickou bezpečností a koncovými uživateli, a také podporují společný vývoj inovativních řešení kybernetické bezpečnosti.

České firmy, v partnerství s těmi singapurskými, se mohou každoročně ucházet o přibližně desítku těchto cybercallů, přičemž ty letošní jsou očekávané během léta.
Vybrané společnosti mohou získat podporu do výše 1 000 000 singapurských dolarů na dobu až 24 měsíců.

 

Nová agentura pro kyberbezpečnost v Kolumbii

Na druhou polovinu letošního roku připravuje v oblasti kybernetické bezpečnosti incomingovou misi do Česka také zastupitelský úřad České republiky v kolumbijské Bogotě, a to ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Cílem projektu je podle Pavla Eichnera, ředitele zahraniční kanceláře CzechTrade v Kolumbii, mj. poskytnout možnosti prezentace technologických řešení českých firem, a to jak potenciálním koncovým uživatelům, tak kolumbijským obchodním partnerům.

Pavel Eichler rovněž upozornil, že kolumbijská vláda plánuje založit novou agenturu pro kybernetickou bezpečnost na způsob českého NÚKIB, která by se měla nazývat Agencia Nacional de Ciberseguridad. To s sebou přinese velké množství nových projektů, o které se čeští výrobci budou moci ucházet.

Témata článku

Digitalizace    //    Export

Související

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.