Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Roste obliba online tržišť

27. 07. 2023 | Koktejl

Roste obliba online tržišť

27. 07. 2023 | Koktejl

Asi jste již zaznamenali stále rostoucí oblibu a rezonování slova marketplace. Marketplace je online tržiště, kde se prodávají různé výrobky od různých prodejců, mezi které mohou patřit jak velké společnosti, tak i malé podniky a jednotlivci. V České republice jsou nejznámějšími marketplace Alza, Mall, Zoot, Zalando a na trh v Česku a na Slovensku také nově vstoupil Kaufland.

Důvodem vzniku těchto marketplace je především snaha o zvýšení konkurenceschopnosti a získání většího podílu na trhu. Pro velké společnosti je to také cesta k tomu, aby mohly nabídnout širší nabídku produktů. Využívají je převážně malé e-shopy, které nemají dostatečné zdroje pro vlastní marketingovou a prodejní kampaň. Výhodou pro prodejce je, že mohou využít již existující infrastrukturu i sílu a pověst velkých společností, aby získali více zákazníků. Pro zákazníky je to výhodné, protože mohou najít všechny produkty na jednom místě a porovnat ceny a vlastnosti zboží od různých prodejců. Nicméně, s výhodami jsou spojeny i některé nevýhody. Například ne všichni prodejci na marketplace jsou známí a ověření, což může vést ke špatnému zážitku zákazníka. Některé produkty také mohou být na marketplace dražší než u samotného prodejce.

Vzhledem k rostoucímu trendu nákupů online se očekává, že počet a význam marketplace v budoucnu stále poroste. Proto je důležité, aby zákazníci i prodejci byli obezřetní a zvažovali výhody a nevýhody nákupů na těchto platformách.

Témata článku

Digitalizace    //    Ekonomika

Související

Začala nová éra Komerční banky

Začala nová éra Komerční banky

Zcela nový pohled na bankovnictví. To je podstatou nové éry Komerční banky, kterou nedávno odstartovala spuštěním Nové digitální banky.Co zmíněný nový pohled znamená? KB představila banku, vybudovanou ve spolupráci s klienty a postavenou na společné expertíze a...

pokračovat ve čtení
Umělá inteligence a naléhavé otázky

Umělá inteligence a naléhavé otázky

Velkým tématem současnosti se stává umělá inteligence (AI). Výsledkem čím dál vypjatějšího konkurenčního boje mezi hlavními vývojáři AI jsou stále dokonalejší tzv. velké jazykové modely (LLM, z angl. large language model) v podobě ChatGPT a dalších. Kromě nich ovšem...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.