Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Sdružení globálních firem chce dosáhnout dekarbonizace těžkého průmyslu

27. 07. 2023 | Koktejl

Sdružení globálních firem chce dosáhnout dekarbonizace těžkého průmyslu

27. 07. 2023 | Koktejl

U problematiky změn klimatu ještě zůstaneme, tentokrát s poněkud optimističtější informací. Už víc než šedesát velkých globálních firem se připojilo k celosvětové iniciativě nazvané First Movers Coalition, jejímž cílem je dekarbonizace odvětví těžkého průmyslu a dálkové dopravy, která vytvářejí 30 % celosvětových uhlíkových emisí. Koalice se snaží využít kupní sílu svých členských společností k dekarbonizaci sedmi průmyslových odvětví, u nichž je to mimořádně obtížné: Jde o produkci hliníku, letectví, chemický průmysl, betonářský průmysl, lodní dopravu, výrobu oceli a nákladní dopravu.

Iniciativa spočívá zejména v tom, že se tyto firmy, ve spolupráci se Světovým ekonomickým fórem (WEF) a také se zvláštním vyslancem prezidenta USA pro klima Johnem Kerrym, zavázaly k nákupu zelených technologií v hodnotě 12 miliard dolarů. Budou tedy část průmyslových materiálů a dálkové dopravy, které potřebují, nakupovat od dodavatelů využívajících řešení s nulovými nebo téměř nulovými emisemi uhlíku. A to i za cenu vyšších nákladů.

Aby totiž bylo možné zmíněných sedm průmyslových odvětví dekarbonizovat takovou rychlostí, která je nutná k udržení tempa oteplování planety na úrovni maximálně 1,5 stupně Celsia, je zapotřebí nízkouhlíkových technologií, jež zatím nejsou konkurenceschopné. First Movers Coalition chce svými nákupy příslušný trh nastartovat, jinak řečeno posunout ho do bodu zlomu, který zajistí cenovou dostupnost těchto technologií. Díky tomu budou podle WEF nové potřebné technologie k dispozici do roku 2030 a rozhodujícím způsobem přispějí k dosažení nulových emisí do roku 2050.

Témata článku

Udržitelnost    //    Zajímavosti

Související

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.