Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Velká Británie chystá státní zelenou investiční banku

10. 11. 2020 | Koktejl

Velká Británie chystá státní zelenou investiční banku

10. 11. 2020 | Koktejl

V Británii se podle deníku The Guardian množí výzvy klimatických aktivistů, ale také ekonomů a akademiků k tomu, aby země začala intenzivně investovat do zelené infrastruktury. Tím by podle nich pomohla oživit ekonomiku a zároveň splnit své klimatické cíle. Ministr energetiky Kwasi Kwarteng k tomu uvedl, že závazek Spojeného království „vybudovat ekonomiku s nulovým obsahem uhlíku do 30 let a připravit obrovské množství investic potřebných k dosažení tohoto cíle“ naznačuje, že pro novou zelenou rozvojovou banku existuje prostor.

A dodal, že by upřednostňoval instituci zaměřenou na spotřebitele, která by mohla být podobná německé státní rozvojové bance KfW. Ta vznikla po druhé světové válce, v roce 1948, jako součást Marshallova plánu, s cílem investovat do rozvoje infrastruktury. Zelené investice mohou vytvořit tisíce pracovních míst, pomoci vypořádat se se změnou klimatu a také přinést oživení. Řekla to Polly Billington, ředitelka organizace UK100, která propojuje britské samosprávy s podnikateli a národní vládou ve snaze urychlit přechod k využívání čisté energie. Výzkum, který UK100 uskutečnila ve spolupráci se společností Siemens, podle ní ukázal, že by investice ve výši 5 miliard liber do obnovitelných zdrojů energie mohla přitáhnout až 100 miliard liber soukromého kapitálu.

Snahu vybudovat státní zelenou banku podpořila i London School of Economics. Její doporučení zahrnují například financování modernizace energetické účinnosti, výsadbu stromů a obnovu mokřadů s cílem pomoci zelenému ozdravení Británie a tvorbě nových pracovních míst.

Témata článku

Udržitelnost    //    Zajímavosti

Související

Začala nová éra Komerční banky

Začala nová éra Komerční banky

Zcela nový pohled na bankovnictví. To je podstatou nové éry Komerční banky, kterou nedávno odstartovala spuštěním Nové digitální banky.Co zmíněný nový pohled znamená? KB představila banku, vybudovanou ve spolupráci s klienty a postavenou na společné expertíze a...

pokračovat ve čtení
Umělá inteligence a naléhavé otázky

Umělá inteligence a naléhavé otázky

Velkým tématem současnosti se stává umělá inteligence (AI). Výsledkem čím dál vypjatějšího konkurenčního boje mezi hlavními vývojáři AI jsou stále dokonalejší tzv. velké jazykové modely (LLM, z angl. large language model) v podobě ChatGPT a dalších. Kromě nich ovšem...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.