Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Velká Británie chystá státní zelenou investiční banku

10. 11. 2020 | Koktejl

Velká Británie chystá státní zelenou investiční banku

10. 11. 2020 | Koktejl

V Británii se podle deníku The Guardian množí výzvy klimatických aktivistů, ale také ekonomů a akademiků k tomu, aby země začala intenzivně investovat do zelené infrastruktury. Tím by podle nich pomohla oživit ekonomiku a zároveň splnit své klimatické cíle. Ministr energetiky Kwasi Kwarteng k tomu uvedl, že závazek Spojeného království „vybudovat ekonomiku s nulovým obsahem uhlíku do 30 let a připravit obrovské množství investic potřebných k dosažení tohoto cíle“ naznačuje, že pro novou zelenou rozvojovou banku existuje prostor.

A dodal, že by upřednostňoval instituci zaměřenou na spotřebitele, která by mohla být podobná německé státní rozvojové bance KfW. Ta vznikla po druhé světové válce, v roce 1948, jako součást Marshallova plánu, s cílem investovat do rozvoje infrastruktury. Zelené investice mohou vytvořit tisíce pracovních míst, pomoci vypořádat se se změnou klimatu a také přinést oživení. Řekla to Polly Billington, ředitelka organizace UK100, která propojuje britské samosprávy s podnikateli a národní vládou ve snaze urychlit přechod k využívání čisté energie. Výzkum, který UK100 uskutečnila ve spolupráci se společností Siemens, podle ní ukázal, že by investice ve výši 5 miliard liber do obnovitelných zdrojů energie mohla přitáhnout až 100 miliard liber soukromého kapitálu.

Snahu vybudovat státní zelenou banku podpořila i London School of Economics. Její doporučení zahrnují například financování modernizace energetické účinnosti, výsadbu stromů a obnovu mokřadů s cílem pomoci zelenému ozdravení Británie a tvorbě nových pracovních míst.

Témata článku

Udržitelnost    //    Zajímavosti

Související

Jak ochránit svou organizaci před kyberútokem

Jak ochránit svou organizaci před kyberútokem

Geopolitické napětí je v současné době vysoké. V této atmosféře mimo jiné přibývá kybernetických útoků a současně roste jejich závažnost. V nedávném průzkumu Světového ekonomického fóra (WEF) vyjádřilo 92 % představitelů nejvyššího vedení podniků přesvědčení, že...

pokračovat ve čtení
Evropanky na pracovním trhu

Evropanky na pracovním trhu

I když míra zaměstnanosti žen v Evropě v posledních letech vzrostla, stále zaostává za mírou zaměstnanosti mužů (v současné době je zaměstnáno 66,8 % žen, zaměstnanost mužů činí 78,1 %). Ženy častěji pracují na částečný úvazek, jsou placeny méně a často stále...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.