Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Velká Británie chystá státní zelenou investiční banku

10. 11. 2020 | Koktejl | 0 komentářů

Velká Británie chystá státní zelenou investiční banku

10. 11. 2020 | Koktejl | 0 komentářů

V Británii se podle deníku The Guardian množí výzvy klimatických aktivistů, ale také ekonomů a akademiků k tomu, aby země začala intenzivně investovat do zelené infrastruktury. Tím by podle nich pomohla oživit ekonomiku a zároveň splnit své klimatické cíle. Ministr energetiky Kwasi Kwarteng k tomu uvedl, že závazek Spojeného království „vybudovat ekonomiku s nulovým obsahem uhlíku do 30 let a připravit obrovské množství investic potřebných k dosažení tohoto cíle“ naznačuje, že pro novou zelenou rozvojovou banku existuje prostor.

A dodal, že by upřednostňoval instituci zaměřenou na spotřebitele, která by mohla být podobná německé státní rozvojové bance KfW. Ta vznikla po druhé světové válce, v roce 1948, jako součást Marshallova plánu, s cílem investovat do rozvoje infrastruktury. Zelené investice mohou vytvořit tisíce pracovních míst, pomoci vypořádat se se změnou klimatu a také přinést oživení. Řekla to Polly Billington, ředitelka organizace UK100, která propojuje britské samosprávy s podnikateli a národní vládou ve snaze urychlit přechod k využívání čisté energie. Výzkum, který UK100 uskutečnila ve spolupráci se společností Siemens, podle ní ukázal, že by investice ve výši 5 miliard liber do obnovitelných zdrojů energie mohla přitáhnout až 100 miliard liber soukromého kapitálu.

Snahu vybudovat státní zelenou banku podpořila i London School of Economics. Její doporučení zahrnují například financování modernizace energetické účinnosti, výsadbu stromů a obnovu mokřadů s cílem pomoci zelenému ozdravení Británie a tvorbě nových pracovních míst.

Témata článku

Udržitelnost    //    Zajímavosti

Související

Globální oživení je na dohled

Globální oživení je na dohled

Alespoň to tvrdí Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) ve svém pravidelném výhledu, který vydala na sklonku loňského roku. Tvrdí v něm, že aktivita v mnoha odvětvích se zvýšila a částečně se přizpůsobila pandemickým omezením. Na síle získává očkování,...

pokračovat ve čtení
Covid-19 přinesl světu nejen ekonomická rizika

Covid-19 přinesl světu nejen ekonomická rizika

Už 16. edice zprávy o globálních hrozbách, kterou vydává Světové ekonomické fórum (WEF), analyzuje nebezpečí vznikající z rizikových společenských faktorů pro rok 2021 i pro následující léta. Jedním z těch nejvážnějších je podle analytiků hospodářská zranitelnost a...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *