Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Všechno zlé… aneb Budou automobilky péct rohlíky?

15. 04. 2020 | Koktejl

Všechno zlé… aneb Budou automobilky péct rohlíky?

15. 04. 2020 | Koktejl

Ještě nikdy od druhé světové války nebyl na tolik firem z odvětví, jako je produkce aut, oblečení a dalších věcí, vyvíjen tlak, aby v zájmu obecného dobra proměnily své výrobní linky. A tak se například čínský Foxconn, který pro Apple montuje iPhony, a s ním i tamější automobilky pustily do výroby obličejových masek. Ve Francii začala skupina LVMH, zaměřená na luxusní zboží, dodávat ruční sanitizátory. Britský premiér Boris Johnson požádal firmy jako Rolls Royce o pomoc při výrobě ventilátorů. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že se využije „Defence Production Act“, aby přiměl americký průmysl k výrobě zdravotnických potřeb.

Něco podobného můžeme vidět i v tuzemsku. Například výsledkem spolupráce Škody Auto s vědeckými institucemi je speciální respirátor. Společnost M-Style, distributor náhradních dílů na motocykly, díky svým zahraničním kontaktům shání roušky a také respirátory. A takových příkladů je mnohem víc.

Když firmy dělají takto zásadní změny, obvykle mají tendenci soustředit se na produkty blízké jejich původnímu zaměření. Například za druhé světové války výrobci hedvábí vytvářeli padáky, automobilky pak letecké motory, zbraně a tanky. Medicínský sortiment však může přinést specifické výzvy. Například stále není jasné, jestli společnost Rolls Royce skutečně zvládne produkci ventilátorů. Vyžaduje to totiž jednak specializované díly a také specifickou odbornost lidí.

Dobrou zprávou jsou nepochybně nové trendy ve výrobě, které se prosazují stále víc. Například pokročilá robotika, datové analytiky či 3D tisk, které firmám přerod jejich výrobních procesů usnadňují. „To, co podniky hledají, je schopnost být pružnější, mít flexibilní továrny, které se dokážou přizpůsobit výrobě různých typů výrobků, a díky tomu být rychlejší, pokud jde o reakci na nové požadavky spotřebitelů,“ uvedl Francisco Betti ze Světového ekonomického fóra.

Je čím dál jasnější, že tyto schopnosti budou nezbytné. Už jen proto, že státy čelí nedostatku základního zdravotnického vybavení. A pokud se krize potáhne a zmrazí globální dodavatelské řetězce, místní továrny by mohly kromě zdravotnických potřeb začít vyrábět i základní produkty pro všeobecný trh.

Dobrou zprávou jsou nepochybně nové trendy ve výrobě, které se prosazují stále víc.

Témata článku

Koronavirus    //    Zajímavosti

Související

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.