Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Změna k lepšímu chce posunout Česko dál. Udržitelně

10. 11. 2020 | Koktejl

Změna k lepšímu chce posunout Česko dál. Udržitelně

10. 11. 2020 | Koktejl

Před prázdninami vznikla nová iniciativa, jejímž cílem je posunout Českou republiku dál pomocí nových technologií a inovací, a to na základě principů udržitelnosti a cirkularity. Iniciativa už má desítky členů a je unikátní především v tom, že přichází z byznysu. Kromě think-tanků, asociací a neziskovek jsou totiž jejími členy významné společnosti jako např. IKEA, Mattoni, Kofola, Zásilkovna, HEINEKEN a další.

Platforma vznikla z debaty mezi zástupci těchto organizací během koronakrize. „Začali jsme společně přemýšlet, do jakého světa chceme vyjít z karantény. Jak nastartovat ekonomiku a využít moment, kde se dají snadno dělat změny, inovovat a připravit se na budoucí výzvy, jako je sucho a mizející voda, nakládání s odpadem, degradující kvalita půdy, doprava, obnovitelné zdroje a spoustu dalšího. Cestu vidíme v inovacích, a hlavně v udržitelnosti, která je zároveň skvělou příležitostí pro byznys. A stejně to vidí čím dál více firem a obyvatel Česka,“ píše se v prvním newsletteru iniciativy Změna k lepšímu.

Uvnitř platformy vznikly tři pracovní skupiny. Každá má svého garanta, který koordinuje její práci. Soňa Jonášová vede skupinu, která řeší cirkulární ekonomiku, využití odpadu a inovace s touto oblastí spojené. Martin Sedlák koordinuje skupinu, která se věnuje energetice a čisté dopravě. Třetí skupina připravuje návrhy pro vodu, krajinu a život ve městech, vede ji Vojtěch Kotecký. Vedle toho vzniká ještě poradní sbor ekonomů, kteří budou revidovat jednotlivé návrhy a řešení pracovních skupin. Cílem je v prvé řadě otevřít debatu nad 3× 10 návrhy, které pracovní skupiny připraví. Změna je pak chce komplexněji představovat na akcích, jako je například Týden inovací či Future Port, a chce do debaty přizvat i mezinárodní publikum, odborníky z Bruselu a také vládní i opoziční strany.

Témata článku

Cirkularita    //    Udržitelnost

Související

Začala nová éra Komerční banky

Začala nová éra Komerční banky

Zcela nový pohled na bankovnictví. To je podstatou nové éry Komerční banky, kterou nedávno odstartovala spuštěním Nové digitální banky.Co zmíněný nový pohled znamená? KB představila banku, vybudovanou ve spolupráci s klienty a postavenou na společné expertíze a...

pokračovat ve čtení
Umělá inteligence a naléhavé otázky

Umělá inteligence a naléhavé otázky

Velkým tématem současnosti se stává umělá inteligence (AI). Výsledkem čím dál vypjatějšího konkurenčního boje mezi hlavními vývojáři AI jsou stále dokonalejší tzv. velké jazykové modely (LLM, z angl. large language model) v podobě ChatGPT a dalších. Kromě nich ovšem...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.