Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Změna k lepšímu chce posunout Česko dál. Udržitelně

10. 11. 2020 | Koktejl | 0 komentářů

Změna k lepšímu chce posunout Česko dál. Udržitelně

10. 11. 2020 | Koktejl | 0 komentářů

Před prázdninami vznikla nová iniciativa, jejímž cílem je posunout Českou republiku dál pomocí nových technologií a inovací, a to na základě principů udržitelnosti a cirkularity. Iniciativa už má desítky členů a je unikátní především v tom, že přichází z byznysu. Kromě think-tanků, asociací a neziskovek jsou totiž jejími členy významné společnosti jako např. IKEA, Mattoni, Kofola, Zásilkovna, HEINEKEN a další.

Platforma vznikla z debaty mezi zástupci těchto organizací během koronakrize. „Začali jsme společně přemýšlet, do jakého světa chceme vyjít z karantény. Jak nastartovat ekonomiku a využít moment, kde se dají snadno dělat změny, inovovat a připravit se na budoucí výzvy, jako je sucho a mizející voda, nakládání s odpadem, degradující kvalita půdy, doprava, obnovitelné zdroje a spoustu dalšího. Cestu vidíme v inovacích, a hlavně v udržitelnosti, která je zároveň skvělou příležitostí pro byznys. A stejně to vidí čím dál více firem a obyvatel Česka,“ píše se v prvním newsletteru iniciativy Změna k lepšímu.

Uvnitř platformy vznikly tři pracovní skupiny. Každá má svého garanta, který koordinuje její práci. Soňa Jonášová vede skupinu, která řeší cirkulární ekonomiku, využití odpadu a inovace s touto oblastí spojené. Martin Sedlák koordinuje skupinu, která se věnuje energetice a čisté dopravě. Třetí skupina připravuje návrhy pro vodu, krajinu a život ve městech, vede ji Vojtěch Kotecký. Vedle toho vzniká ještě poradní sbor ekonomů, kteří budou revidovat jednotlivé návrhy a řešení pracovních skupin. Cílem je v prvé řadě otevřít debatu nad 3× 10 návrhy, které pracovní skupiny připraví. Změna je pak chce komplexněji představovat na akcích, jako je například Týden inovací či Future Port, a chce do debaty přizvat i mezinárodní publikum, odborníky z Bruselu a také vládní i opoziční strany.

Témata článku

Cirkularita    //    Udržitelnost

Související

Globální oživení je na dohled

Globální oživení je na dohled

Alespoň to tvrdí Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) ve svém pravidelném výhledu, který vydala na sklonku loňského roku. Tvrdí v něm, že aktivita v mnoha odvětvích se zvýšila a částečně se přizpůsobila pandemickým omezením. Na síle získává očkování,...

pokračovat ve čtení
Covid-19 přinesl světu nejen ekonomická rizika

Covid-19 přinesl světu nejen ekonomická rizika

Už 16. edice zprávy o globálních hrozbách, kterou vydává Světové ekonomické fórum (WEF), analyzuje nebezpečí vznikající z rizikových společenských faktorů pro rok 2021 i pro následující léta. Jedním z těch nejvážnějších je podle analytiků hospodářská zranitelnost a...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *