Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Banky mají k dispozici moderní digitální řešení pro sdílení ESG informací

13. 05. 2024 | Servis

Banky mají k dispozici moderní digitální řešení pro sdílení ESG informací

13. 05. 2024 | Servis

Česká bankovní asociace ve spolupráci se společností CRIF – Czech Credit Bureau vytvořila automatizovaný strukturovaný ESG dotazník. Ten slouží bankám jako užitečný nástroj k plnění povinných regulatorních požadavků v oblasti vykazování udržitelného podnikání. Bankovní domy ho totiž nabízejí svým firemním klientům, kterým dotazník napoví, co banky zajímá a co od nich v oblasti ESG vyžadují. Konkrétně jde o šestici českých bank, a to Českou spořitelnu, ČSOB, ING Bank, Komerční banku, Raiffeisenbank a UniCredit Bank, které si data do dotazníku vyplněná navzájem sdílejí. To mimo jiné snižuje administrativní zátěž pro firmy.

Dotazník, umístěný na platformě Synesgy, představuje podle svých tvůrců moderní digitální řešení pro sdílení ESG informací a dat na bázi tzv. self-declaration. Systém nabízí řadu funkcionalit, například strukturované dotazníky s předdefinovanými návrhy odpovědí, průběžným ukládáním zadaných odpovědí a dat do databáze, automatizovanými kontrolami jak kompletnosti odpovědí, tak i jejich formátů. Umožňuje také další datové a logické kontroly i možnost přikládat dokumenty na podporu poskytnutých odpovědí.

Dotazníkové řešení rovněž nabízí kalkulačku emisí skleníkových plynů podle standardu GHG Protocol kalkulované uživatelsky přívětivým způsobem. Další nesporná výhoda spočívá v tom, že firemní bankovní klienti dotazník vyplní pouze jednou, což pro ně znamená velkou časovou úsporu. Navíc jsou jeho výsledky pro všechny zúčastněné banky k dispozici okamžitě.

Podle Moniky Zahálkové, výkonné ředitelky České bankovní asociace, je dotazník obecně dobrým vstupem pro seznámení se s problematikou ESG. A také je zkrácenou formou toho, co již řada firem zná z regulace nefinančního reportingu (NFRD či CSRD), jak Monika Zahálková uvedla pro portál Ekonews.

Cílem sledování udržitelného podnikání firemních klientů bank je nejen jejich povinnost o tom reportovat, ale i získat data pro posouzení potřeb klientů a jejich podporu během přechodu k udržitelné ekonomice. Činnost bank totiž může mít na životní prostředí zásadní dopad, a to díky poskytování úvěrů na podnikání společnostem, které finance využívají v souladu s principy udržitelného podnikání, resp. budou postupně transformovat své podnikání, aby se dostalo do souladu s cílem Green Deal a dalších iniciativ.

Doplňme, že Synesgy je digitální a globální platforma, která vznikla spojením aktivit společnosti CRIF s ESG aktivitami dalších strategických partnerů po celém světě. CRIF Ratings, společnost patřící do skupiny CRIF, je ratingová agentura oprávněná přidělovat úvěrové ratingy nefinančním podnikům se sídlem v Evropské unii. Na agenturu dohlíží ESMA (European Securities and Markets Authority), evropský orgán dohlížející na řádné fungování finančních trhů.

Export Journal komentuje

    „Firemní bankovní klienti dotazník vyplní pouze jednou, což pro ně znamená velkou časovou úsporu. Výsledky jsou pro všechny zúčastněné banky k dispozici okamžitě.“

    Témata článku

    Bankovní služby    //    ESG    //    Udržitelnost

    Související

    Vyjděte ze zelené transformace jako vítězové

    Vyjděte ze zelené transformace jako vítězové

    K tomu, jak ve vaší firmě přistupujete k implementaci ESG strategie, čím dál častěji při svém rozhodování přihlížejí investoři, zákazníci i obchodní partneři. Oblast ESG ovšem může i ve zkušených podnikatelích vyvolávat respekt. Prvním krokem by tak vždy mělo být...

    pokračovat ve čtení
    Ať vašemu e-shopu neujede vlak

    Ať vašemu e-shopu neujede vlak

    Firmy, které svým klientům nabízejí uživatelsky přívětivé nakupování, rostou. Vyvarujte se zbytečných chyb a zařaďte se mezi ně. „Dnešní zákazníci očekávají, že budou mít možnost platit pomocí svojí oblíbené metody, nebo dokonce na splátky. Zboží přitom chtějí pokud...

    pokračovat ve čtení

    0 komentářů

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.