Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Celosvětová gramotnost roste, ale…

4. 01. 2023 | Koktejl

Celosvětová gramotnost roste, ale…

4. 01. 2023 | Koktejl

V roce 1820 byla celosvětová míra gramotnosti lidí ve středoškolském věku pouze na úrovni 12 procent, což znamená přibližně jednu osobu z deseti. V 50. letech minulého století však začala vcelku rychle růst a dosáhla 42 procent v roce 1960 a 70 procent v roce 1983. V současnosti se pohybuje na úrovni 87 procent. To znamená, že zhruba devět lidí z deseti je gramotných, což je oproti zmiňovanému roku 1820 samozřejmě významný nárůst.

Ve většině rozvinutých zemí napříč Evropou a zeměmi Společenství nezávislých států (vznikly po rozpadu Sovětského svazu), stejně jako v Argentině a Uruguayi bylo dosaženo 99procentní míry gramotnosti. A rozvojové země, zejména tzv. emerging markets, je dohánějí. V roce 2018 dosahovala brazilská gramotnost 93 procent ve srovnání s 97 procenty v Číně a 74 procenty v Indii.

Současně s těmito potěšujícími údaji však statistiky ukazují, že přetrvává řada slabých míst, především silné regionální nerovnosti. Stále poněkud zaostává jižní Asie, s celkovou mírou gramotnosti 74 procent, která je srovnatelná s arabským světem (73 %) nebo Středním východem a severní Afrikou (80 %). Východní Asie a Tichomoří, stejně jako Latinská Amerika a Karibik si vedou mnohem lépe, dosahují 96 procent, respektive 94 procent.

Nejhůř jsou na tom státy v subsaharské Africe. V některých z nich se dokonce nedávno gramotnost snížila kvůli konfliktům narušujícím školní vzdělávání. V Mali již tak nízká míra gramotnosti, která byla v roce 2018 na úrovni 35 procent, klesla na pouhých 31 procent v roce 2020. Tato země má spolu s Jižním Súdánem (35 procent) a Afghánistánem (37 procent) jeden z nejnižších poměrů na světě. Údaje pro Čad dokonce již několik let nejsou k dispozici. A v roce 2020 činila celková míra gramotnosti v subsaharské Africe 66 procent.

Další problém pak je to, že se ženám často nedostává ani základního vzdělávání. Zejména v regionech s nízkou gramotností jsou to právě ženy, kdo je z této základní části vzdělávání vyloučen jako první. Zatímco v roce 2020 umělo číst 90 procent mužů ve věku nad 15 let, u žen tomu tak bylo pouze u 87 procent. V subsaharské Africe byl rozdíl ještě větší, a to 72 procent mužů a pouze 59 procent žen.

Témata článku

Lidé    //    Zajímavosti

Související

Začala nová éra Komerční banky

Začala nová éra Komerční banky

Zcela nový pohled na bankovnictví. To je podstatou nové éry Komerční banky, kterou nedávno odstartovala spuštěním Nové digitální banky.Co zmíněný nový pohled znamená? KB představila banku, vybudovanou ve spolupráci s klienty a postavenou na společné expertíze a...

pokračovat ve čtení
Umělá inteligence a naléhavé otázky

Umělá inteligence a naléhavé otázky

Velkým tématem současnosti se stává umělá inteligence (AI). Výsledkem čím dál vypjatějšího konkurenčního boje mezi hlavními vývojáři AI jsou stále dokonalejší tzv. velké jazykové modely (LLM, z angl. large language model) v podobě ChatGPT a dalších. Kromě nich ovšem...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.