Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Do vodní energetiky začali investovat dříve, než přišel boom

17. 11. 2020 | Export

Do vodní energetiky začali investovat dříve, než přišel boom

17. 11. 2020 | Export

V Gruzii, Bulharsku a v Turecku vlastní a provozuje téměř čtyřicet vodních elektráren. K tomu skupina Energo-Pro mimo jiné dodává zhruba 88 % obyvatel Gruzie elektřinu. A po celém světě zaměstnává téměř 10 000 lidí. O jejím byznysu jsme hovořili s výkonným ředitelem Pavlem Váňou.

Podle údajů International Hydropower Association byla vodní energie vloni nejrozšířenějším obnovitelným zdrojem. Jaký vývoj v tomto ohledu očekáváte?
Vodní elektrárny jsou v současné době celosvětově nejvýznamnějším nízkoemisním a obnovitelným zdrojem. Dodávají téměř 17 % světové elektřiny a okolo 70 % obnovitelné elektřiny. A tento podíl se v příštích letech může dále navyšovat, stále je obrovské množství zemí, kde se potenciál vody nevyužívá v plné míře.

Vlastníte a provozujete více než tři desítky vodních elektráren ve čtyřech zemích, provozujete i distribuční sítě elektřiny. Co stojí za vaším úspěchem?
Hlavní bylo určitě rozhodnutí investovat do vodní energetiky a expanze do dalších zemí a odvětví ještě předtím, než obnovitelné zdroje těžily ze svého boomu. Naší výhodou je určitě diverzifikace. Provozování vodních elektráren máme postavené na třech pilířích – v Gruzii jich máme patnáct, v Bulharsku čtrnáct a v Turecku jich teď budeme mít sedm. To nám poskytuje stabilitu podnikání – úspěch vodní energetiky hodně závisí na hydrologických podmínkách. Takže pokud podnikáte ve větším počtu zemí, je malá pravděpodobnost, že například všechny zasáhne velké sucho. No a stabilitě našeho byznysu pak pomáhá i to, že se kromě výroby zelené energie zabýváme také distribucí.

Ovlivnila vás nějak koronavirová krize?
Energetika obecně patří k méně zasaženým odvětvím. Ale samozřejmě se to do výsledků promítá. Průmysl je klíčovým odběratelem energie a pokles jsme tam pochopitelně zaznamenali. To se v určité míře projevilo i v pololetních hospodářských výsledcích skupiny. Navzdory pandemii jsou ale provozní výsledky velmi dobré. Provozní ziskovost EBITDA byla 60 milionů eur, což je meziročně pokles o 6,8 %.

_____________________________________

Na úvodní fotografii: Alpaslan 2 je nová přehrada s vodní elektrárnou na řece Murat o rozloze 55 km2. První ze čtyř Francisových turbín byla na konci října spuštěna, celkový instalovaný výkon bude 280 MW.

Nová přehrada s vodní elektrárnou Karakurt v povodí řeky Aras zabírá plochu 14 km2. První ze tří turbín je už v provozu a vyrábí energii. Celkový instalovaný výkon bude téměř 100 MW.

Spolupráce se společností Energo-Pro očima Jiřího Weidena z korporátního bankovnictví KB

Spolupráce se skupinou Energo-Pro trvá již od roku 1997 a my si jí velmi vážíme. Přestože Société Générale nemá v Bulharsku, Gruzii ani v Turecku, které jsou pro skupinu významným teritoriem, zastoupení, průběžně stále hledáme platformu, kde bychom jí mohli být nápomocni.

Kromě poskytování běžného domácího a zahraničního platebního styku a bankovních záruk jsme v roce 2019 realizovali financování jedné ze dvou vodních elektráren v České republice. Energo-Pro vydala v letech 2017 a 2018 dluhopisy v hodnotě přes 600 milionů eur. A u první emise v roli Joint Lead Managera kromě ostatních bank aktivně figurovala i Komerční banka.

Pavel Váňa

výkonný ředitel skupiny Energo-Pro

Témata článku

Související

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.