Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Do vodní energetiky začali investovat dříve, než přišel boom

17. 11. 2020 | Export | 0 komentářů

Do vodní energetiky začali investovat dříve, než přišel boom

17. 11. 2020 | Export | 0 komentářů

V Gruzii, Bulharsku a v Turecku vlastní a provozuje téměř čtyřicet vodních elektráren. K tomu skupina Energo-Pro mimo jiné dodává zhruba 88 % obyvatel Gruzie elektřinu. A po celém světě zaměstnává téměř 10 000 lidí. O jejím byznysu jsme hovořili s výkonným ředitelem Pavlem Váňou.

Podle údajů International Hydropower Association byla vodní energie vloni nejrozšířenějším obnovitelným zdrojem. Jaký vývoj v tomto ohledu očekáváte?
Vodní elektrárny jsou v současné době celosvětově nejvýznamnějším nízkoemisním a obnovitelným zdrojem. Dodávají téměř 17 % světové elektřiny a okolo 70 % obnovitelné elektřiny. A tento podíl se v příštích letech může dále navyšovat, stále je obrovské množství zemí, kde se potenciál vody nevyužívá v plné míře.

Vlastníte a provozujete více než tři desítky vodních elektráren ve čtyřech zemích, provozujete i distribuční sítě elektřiny. Co stojí za vaším úspěchem?
Hlavní bylo určitě rozhodnutí investovat do vodní energetiky a expanze do dalších zemí a odvětví ještě předtím, než obnovitelné zdroje těžily ze svého boomu. Naší výhodou je určitě diverzifikace. Provozování vodních elektráren máme postavené na třech pilířích – v Gruzii jich máme patnáct, v Bulharsku čtrnáct a v Turecku jich teď budeme mít sedm. To nám poskytuje stabilitu podnikání – úspěch vodní energetiky hodně závisí na hydrologických podmínkách. Takže pokud podnikáte ve větším počtu zemí, je malá pravděpodobnost, že například všechny zasáhne velké sucho. No a stabilitě našeho byznysu pak pomáhá i to, že se kromě výroby zelené energie zabýváme také distribucí.

Ovlivnila vás nějak koronavirová krize?
Energetika obecně patří k méně zasaženým odvětvím. Ale samozřejmě se to do výsledků promítá. Průmysl je klíčovým odběratelem energie a pokles jsme tam pochopitelně zaznamenali. To se v určité míře projevilo i v pololetních hospodářských výsledcích skupiny. Navzdory pandemii jsou ale provozní výsledky velmi dobré. Provozní ziskovost EBITDA byla 60 milionů eur, což je meziročně pokles o 6,8 %.

_____________________________________

Na úvodní fotografii: Alpaslan 2 je nová přehrada s vodní elektrárnou na řece Murat o rozloze 55 km2. První ze čtyř Francisových turbín byla na konci října spuštěna, celkový instalovaný výkon bude 280 MW.

Nová přehrada s vodní elektrárnou Karakurt v povodí řeky Aras zabírá plochu 14 km2. První ze tří turbín je už v provozu a vyrábí energii. Celkový instalovaný výkon bude téměř 100 MW.

Spolupráce se společností Energo-Pro očima Jiřího Weidena z korporátního bankovnictví KB

Spolupráce se skupinou Energo-Pro trvá již od roku 1997 a my si jí velmi vážíme. Přestože Société Générale nemá v Bulharsku, Gruzii ani v Turecku, které jsou pro skupinu významným teritoriem, zastoupení, průběžně stále hledáme platformu, kde bychom jí mohli být nápomocni.

Kromě poskytování běžného domácího a zahraničního platebního styku a bankovních záruk jsme v roce 2019 realizovali financování jedné ze dvou vodních elektráren v České republice. Energo-Pro vydala v letech 2017 a 2018 dluhopisy v hodnotě přes 600 milionů eur. A u první emise v roli Joint Lead Managera kromě ostatních bank aktivně figurovala i Komerční banka.

Pavel Váňa

výkonný ředitel skupiny Energo-Pro

Témata článku

Související

Biomac: Chceme Česko zásobovat ekopalivy

Biomac: Chceme Česko zásobovat ekopalivy

Kvůli neekologické politice státu byla firma Biomac nucena téměř veškerou svou produkci paliv z dřevní biomasy exportovat. Od vzniku v roce 2000 získala během let řadu prestižních ocenění a dokázala se prosadit na náročných německých či rakouských trzích. Jak...

pokračovat ve čtení
Kde hledat byznys v časech pandemie

Kde hledat byznys v časech pandemie

Snad více než kdy jindy je v této obtížné situaci důležité, aby čeští exportéři měli možnost zůstat aktivní, jak nejvíc je to možné. Proto jsme se zaměřili na to, kde ve světě probíhají nebo se připravují zajímavé projekty, o které má smysl se pokoušet.  Je jasné, že...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *