Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Je třeba stavět tu část mostu, která převede dospívající k budoucnosti

29. 12. 2021 | Koktejl

Je třeba stavět tu část mostu, která převede dospívající k budoucnosti

29. 12. 2021 | Koktejl

Výzkumy a statistiky OSN ukazují, že děti a dospívající jsou dnes mimořádně ohrožení vývojem na globální scéně. Například od začátku koronavirové pandemie bylo zavřením školy nebo univerzity zasaženo více než 1,6 miliardy studentů. Toto nevídané narušení výuky a vzdělávání se samozřejmě týká všech dětí. Mnohem horším vyhlídkám než ostatní však musí čelit mladí uprchlíci. 

Se statusem uprchlíka se v letech 2018 až 2020 narodil téměř milion dětí. Údaje Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) také naznačují, že zatímco 68 % dětí uprchlíků z celého světa je zapsáno do základní školy, už jen pouhých 34 % je pak zapsáno na střední školu. Výše zmíněné narušení pravidelné výuky by pro tyto děti mohlo znamenat konec všech nadějí na získání potřebného vzdělání. S tím, jak stárnou, se totiž jejich situace rychle zhoršuje a na sekundární úrovni jim hrozí největší nebezpečí, že zůstanou pozadu.

Obecně přitom platí, že bez středního vzdělání jsou mladí lidé, kteří by měli nastoupit důležitou fázi růstu, vývoje a příležitostí, nuceni čelit obrovským rizikům, píše OSN. Protože odepřít jim středoškolské vzdělání je podle OSN jako odstranit velkou část mostu, který vede k jejich budoucnosti – mostu k lepším finančním vyhlídkám, větší nezávislosti a lepším zdravotním výsledkům. A je to také most k vyššímu vzdělání. 

Proto si UNHCR mimo jiné stanovil ambiciózní cíl dosáhnout do roku 2030 toho, aby až 15 % uprchlíků bylo zapsáno do vysokoškolského vzdělávání, a představil konkrétní kroky, jak toho dosáhnout. Dobrým signálem je jisté zlepšení, podle nejnovějších údajů se totiž počet mladých lidí se statusem uprchlíka zapsaných k vysokoškolskému studiu zvýšil na 5 %, což meziročně znamená 3% nárůst.

Témata článku

Lidé    //    Trendy

Související

Začala nová éra Komerční banky

Začala nová éra Komerční banky

Zcela nový pohled na bankovnictví. To je podstatou nové éry Komerční banky, kterou nedávno odstartovala spuštěním Nové digitální banky.Co zmíněný nový pohled znamená? KB představila banku, vybudovanou ve spolupráci s klienty a postavenou na společné expertíze a...

pokračovat ve čtení
Umělá inteligence a naléhavé otázky

Umělá inteligence a naléhavé otázky

Velkým tématem současnosti se stává umělá inteligence (AI). Výsledkem čím dál vypjatějšího konkurenčního boje mezi hlavními vývojáři AI jsou stále dokonalejší tzv. velké jazykové modely (LLM, z angl. large language model) v podobě ChatGPT a dalších. Kromě nich ovšem...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.