Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Kde hledat byznys v časech pandemie

15. 04. 2020 | Export

Kde hledat byznys v časech pandemie

15. 04. 2020 | Export

Snad více než kdy jindy je v této obtížné situaci důležité, aby čeští exportéři měli možnost zůstat aktivní, jak nejvíc je to možné. Proto jsme se zaměřili na to, kde ve světě probíhají nebo se připravují zajímavé projekty, o které má smysl se pokoušet. 

Je jasné, že vzhledem ke globální povaze krize, kterou vyvolala pandemie koronaviru, se exportéři potýkají především se snížením či úplným zastavením poptávky. I když pochopitelně záleží na oblasti, protože například zdravotnické potřeby logicky zažívají boom. Každopádně není dobré skládat ruce do klína. Celá řada projektů totiž ve světě stále běží nebo se chystá.

Británie staví největší infrastrukturní projekt v Evropě

Například ve Velké Británii zatím navzdory koronaviru pokračuje výstavba vysokorychlostní železnice HS2 High Speed Rail, která bude spojovat Londýn s Birminghamem, Manchesterem a Leedsem. V současnosti je to největší evropský infrastrukturní projekt. Ukončení první fáze, tedy propojení Londýna a Birminghamu, je naplánováno na období 2028 až 2031. Druhá část, a to z Birminghamu přes Manchester do Leedsu, má být hotová přibližně o deset let později. Jak ale upozornil Martin Macourek, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v Londýně, organizátoři už oznámili, že kvůli současné situaci bude pokračování některých částí revidováno.   

V britském Somersetu se staví první jaderná elektrárna nové generace Hinkley Point C s odhadovanými náklady mezi 19,6 a 20,3 milionu liber, která by měla být dokončena v roce 2025. Začátkem dubna všechno běželo podle plánu. Martin Kocourek k tomu doplnil, že se společnost EDF Energy, zodpovědná za projekt, zavázala zajistit bezpečné pokračování výstavby i za této komplikované situace.

Další velký projekt, který se ve Velké Británii připravuje, je renovace birminghamského The Alexander Stadium. Tedy stadionu, který bude v roce 2022 hostit mezinárodní Hry Commonwealthu. Rekonstrukce má být rozsáhlá, s rozšířením kapacity na 40 000 sedadel. Stadion by se díky tomu mohl stát hlavním sportovním areálem pro hostování významných sportovních událostí v zemi. Hotovo má být v roce 2022 a předpokládané náklady se mají vyšplhat na 72 milionu liber. Start renovace se očekává později v letošním roce a zatím nejsou žádné zprávy o případných problémech v souvislosti s koronavirem.

Skandinávie nejen pro stavitele

„Ve Skandinávii bude šance pro české firmy především ve stavebnictví,“ říká Tomáš Rousek, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade ve Stockholmu. „Do rozvoje infrastruktury jsou investovány nemalé částky a velké stavební projekty běží i v této době, případně budou práce na nich obnoveny v nejbližší možné době,“ dodává. Například ve Švédsku jde o více než 2 000 projektů v celkové hodnotě 157 miliard eur. Největší je výstavba obchvatu Stockholmu včetně stavby tunelů, také jde o nové linky metra v hlavním městě a rozšíření kapacity přístavu v Göteborgu. 

V Norsku pokračuje mj. velký projekt na posílení infrastruktury norského pobřeží v hodnotě 43,5 miliardy eur. Podle Tomáše Rouska je také zajímavá investice do modernizace a výstavby železniční soustavy, jejíž jednotlivé části poběží až do roku 2023. V Dánsku je pak velikou příležitostí především výstavba podmořského tunelu mezi Dánskem a Německem, který nese název Fehmarn Belt Fixed Link. A to hlavně pro specializované firmy, třeba geodetické a další. V loňském roce se rozjel i největší stavební projekt v historii hlavního města Kodaně, kterým je výstavba okruhu metra, konkrétně 15,5 km tratí a podzemních i nadzemních 22 stanic.

Přestože je ve Skandinávii jako v celé Evropě velká poptávka po zdravotnickém materiálu, je nyní dost obtížné dohledat konkrétní zakázky. Pokud by tedy čeští exportéři měli zájem o vývoz zdravotnického materiálu na sever Evropy, zahraniční kancelář CzechTrade je připravena řešit potenciální dodávky individuálně a oslovit jménem výrobců příslušné organizace pověřené nákupem.

Tomáš Rousek doplňuje, že se očekává nárůst poptávek po IT službách. Kancelář CzechTrade již v současné době řeší s několika klienty konkrétní možnosti. Stejně jako v případě nákupu zdravotnického materiálu nicméně platí, že nejde o poptávky vyvolané švédskou stranou, ale o cílenou akvizici v daných segmentech za pomoci CzechTrade Stockholm.

 

Do Nizozemska po letní pauze

Nizozemská vláda vyhlásila koncem loňského roku čerpání 2miliardového balíčku na revitalizaci silnic, železnic a bytů. To však bude pravděpodobně na čas pozastaveno a veškeré velké zakázky se rozběhnou po letní pauze. Jak vysvětluje Andrea Märzová, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v Rotterdamu, řídit je budou územně samosprávní celky. Případné poptávky budou tím pádem zveřejňovány na portálu veřejných zakázek, viz QR kód v článku.

Portál veřejných zakázek, Nizozemsko

Asi nepřekvapí, že v zemi v současnosti existuje poptávka po rouškách, rukavicích a zdravotnických pláštích. Nizozemci ovšem netrpí alarmujícím nedostatkem, takže stále rozhoduje odpovídající cena a samozřejmě kvalita. A na výše zmíněném portálu je možné najít řadu požadavků po službách společností, které se věnují údržbě, rekonstrukcím, výstavbám a samozřejmě ICT.

Obchod běží i mimo starý kontinent

Smysl má poohlédnout se i za evropskými hranicemi. Například Izrael koncem března zveřejnil výzvu Israeli Water Authority k účasti v předkvalifikaci ve formě PPP výběrového řízení na design, financování, výstavbu, provoz a údržbu biologické čistírny kontaminovaných podzemních vod. Ta vyroste v blízkosti křižovatky Morasha a Israeli Military Industry (IMI) v Ramat Hasharon a odhadovaná doba, po kterou by měla být provozována a udržována, je dvacet pět let. Uzávěrka tendru bude 23. července, více informací lze nalézt na webu BusinessInfo.cz. 

V Maroku zahájila Agentura pro digitální rozvoj několik projektů, které organizacím umožňují práci na dálku. Začátkem dubna bylo ke službě „e-rack“ připojeno šest ministerstev, pět státních úřadů a pět veřejných podniků. Jak vysvětluje Tamer El-Sibai, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v Casablance, při aktivaci všech těchto řešení vznikají šance pro uplatnění českých firem v oboru IT a ochrany dat.

Podle informací portálu Export.cz schválilo Thajsko, které se dlouhodobě profiluje jako centrum zdravotní péče, navýšení investičních pobídek pro zahraniční investory v oblasti zdravotnických přístrojů a vybavení. Zemi totiž každý rok kvůli zdravotnímu zákroku navštíví kolem 3,5 milionu lidí, přičemž celkové úhrady dosahují přibližně 600 milionů amerických dolarů. Navíc thajská populace stárne a také je pořád přítomna hrozba významnějšího rozšíření koronavirové pandemie. S tím souvisí mimořádný nárůst požadavků na objem i kvalitu vybavení nemocnic a dalších státních i soukromých lékařských zařízení. 

Na projekty se zaměřením podle zadání, které budou podány do konce června a zároveň se rozběhnou do konce roku, bude o další tři roky prodloužena 50% úleva na dani ze zisku právnických osob. Ta dosud platila osm let v případě investic v rámci tzv. Východního ekonomického koridoru. Zahraniční firmy budou navíc osvobozeny od dovozních daní a jiných poplatků na výrobní technologie a produkční zařízení.

Americké řetězce hledají dodavatele

Zajímavý projekt spustila americká společnost ECRM. Nabízí zahraničním firmám, včetně těch českých, možnost živého virtuálního setkání s nákupčími významných retailových řetězců. Ta probíhají prostřednictvím moderované diskuze, jež řídí specializovaný ECRM manažer. Předmětem zájmu jsou například výrobky pro domácnost jako čisticí prostředky či přípravky na praní, dále domácí potřeby včetně nádobí nebo zařízení na čištění vody, také kancelářské zboží, hračky, potřeby pro domácí zvířata, cestování nebo vybavení pro outdoorové aktivity atd. Služba je placená a mohou ji využít pouze ti, kdo jsou pozvaní. V případě zájmu je tedy třeba kontaktovat zahraniční kancelář CzechTrade ve Spojených státech.  

V SAE posilujte pozici pro reexporty

Region Rady pro spolupráci zemí v oblasti Perského zálivu (Bahrajn, Kuvajt, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty) se momentálně potýká s ekonomickým propadem. Nejen v důsledku dopadu nákazy covid-19, ale i kvůli poklesu cen ropy, způsobené zejména klesající celosvětovou poptávkou. „Spojené arabské emiráty, resp. Dubaj, nicméně i dále fungují jako obchodní hub, firmy se tam tedy aktuálně mohou pokoušet o posílení pozice pro reexporty,“ říká Michal Nedělka, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v Dubaji. A také podle něj stále platí, že region zaměřuje své ekonomické aktivity na posílení vlastní produkce, soběstačnosti, sdílení know-how apod. „Perspektivně se tak jeví jako zajímavé například lokalizování výroby do regionu,“ myslí si Michal Nedělka.

Témata článku

Související

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.