Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Ženy mění svět k lepšímu

15. 04. 2020 | Koktejl

Ženy mění svět k lepšímu

15. 04. 2020 | Koktejl

Dobrých zpráv není nikdy dost, a zejména v těchto časech. Jednu z těch opravdu potěšujících přinesla nedávná studie Světového ekonomického fóra. Představila několik mimořádně zajímavých a prospěšných projektů žen, které doslova mění svět. Využívají nejmodernější technologie a zaměřují se na boj proti negramotnosti, podporu žen při zakládání a řízení jejich vlastních firem a také obecně na to, aby ženský hlas byl více slyšet.

Například společnost Barefoot College International, založená v Indii a vedená Meagan Fallone, šíří nejmodernější technologie mezi lidmi, kteří stěží zvládají číst a psát. Firma jim pomocí těchto nástrojů poskytuje tréninky a pomáhá jim, aby se z nich stali schopní profesionálové. Absolventi školení si pak díky tomu sami dokážou například sestavit vodní pumpu nebo solární panely.

Paní Tracey Chambers zase v Jižní Africe založila The Clothing Bank. Ta spolupracuje s nejvýznamnějšími jihoafrickými maloobchodními společnostmi, které jí darují nadbytečné zásoby. Banka pak toto zboží prodává za velmi nízké ceny ženám, které díky tomu rozjíždějí vlastní živnosti.

A ještě jeden příklad. Poté, co Fatuma Abdulkadir Adan jako první žena z keňského města Marsabit dosáhla právnického vzdělání, odmítla pracovní nabídku v Nairobi. Důvod? Chtěla ve své domovině poskytovat právní pomoc těm, kdo si ji nemůžou dovolit. V roce 2003 založila organizaci Horn of Africa Development Initiative na pomoc ženám a dívkám prosadit se v rámci svých komunit.

Vychází přitom z toho, že pokojné a zároveň odolné komunity mohou vznikat jen tehdy, pokud její nejzranitelnější členové, tedy ženy, mládež a děti, mají zastoupení v rozhodovacích strukturách. A zároveň jsou jejich možnosti a schopnosti naplno rozvíjeny. Proto organizace prostřednictvím svých vzdělávacích programů poskytuje například dospívajícím dívkám možnost seznámit se podrobněji s vážnými problémy, jako je manželství dětí, mrzačení ženských pohlavních orgánů či sexuální zneužívání. Po absolvování těchto kurzů se pak dívky mohou stát vzory ve svých komunitách a pomáhat se vzděláváním dalších generací.

Témata článku

Lidé    //    Zajímavosti

Související

Začala nová éra Komerční banky

Začala nová éra Komerční banky

Zcela nový pohled na bankovnictví. To je podstatou nové éry Komerční banky, kterou nedávno odstartovala spuštěním Nové digitální banky.Co zmíněný nový pohled znamená? KB představila banku, vybudovanou ve spolupráci s klienty a postavenou na společné expertíze a...

pokračovat ve čtení
Umělá inteligence a naléhavé otázky

Umělá inteligence a naléhavé otázky

Velkým tématem současnosti se stává umělá inteligence (AI). Výsledkem čím dál vypjatějšího konkurenčního boje mezi hlavními vývojáři AI jsou stále dokonalejší tzv. velké jazykové modely (LLM, z angl. large language model) v podobě ChatGPT a dalších. Kromě nich ovšem...

pokračovat ve čtení

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.