Váš odborný a spolehlivý rádce       //       Kontakty       //        Archiv

Váš odborný a spolehlivý rádce

Ženy mění svět k lepšímu

15. 04. 2020 | Koktejl

Ženy mění svět k lepšímu

15. 04. 2020 | Koktejl

Dobrých zpráv není nikdy dost, a zejména v těchto časech. Jednu z těch opravdu potěšujících přinesla nedávná studie Světového ekonomického fóra. Představila několik mimořádně zajímavých a prospěšných projektů žen, které doslova mění svět. Využívají nejmodernější technologie a zaměřují se na boj proti negramotnosti, podporu žen při zakládání a řízení jejich vlastních firem a také obecně na to, aby ženský hlas byl více slyšet.

Například společnost Barefoot College International, založená v Indii a vedená Meagan Fallone, šíří nejmodernější technologie mezi lidmi, kteří stěží zvládají číst a psát. Firma jim pomocí těchto nástrojů poskytuje tréninky a pomáhá jim, aby se z nich stali schopní profesionálové. Absolventi školení si pak díky tomu sami dokážou například sestavit vodní pumpu nebo solární panely.

Paní Tracey Chambers zase v Jižní Africe založila The Clothing Bank. Ta spolupracuje s nejvýznamnějšími jihoafrickými maloobchodními společnostmi, které jí darují nadbytečné zásoby. Banka pak toto zboží prodává za velmi nízké ceny ženám, které díky tomu rozjíždějí vlastní živnosti.

A ještě jeden příklad. Poté, co Fatuma Abdulkadir Adan jako první žena z keňského města Marsabit dosáhla právnického vzdělání, odmítla pracovní nabídku v Nairobi. Důvod? Chtěla ve své domovině poskytovat právní pomoc těm, kdo si ji nemůžou dovolit. V roce 2003 založila organizaci Horn of Africa Development Initiative na pomoc ženám a dívkám prosadit se v rámci svých komunit.

Vychází přitom z toho, že pokojné a zároveň odolné komunity mohou vznikat jen tehdy, pokud její nejzranitelnější členové, tedy ženy, mládež a děti, mají zastoupení v rozhodovacích strukturách. A zároveň jsou jejich možnosti a schopnosti naplno rozvíjeny. Proto organizace prostřednictvím svých vzdělávacích programů poskytuje například dospívajícím dívkám možnost seznámit se podrobněji s vážnými problémy, jako je manželství dětí, mrzačení ženských pohlavních orgánů či sexuální zneužívání. Po absolvování těchto kurzů se pak dívky mohou stát vzory ve svých komunitách a pomáhat se vzděláváním dalších generací.

Témata článku

Lidé    //    Zajímavosti

Související

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.